Jak dobrać kolor kostki brukowej do domu?

Nazwa

Kostka brukowa to bardzo uniwersalny materiał, wykorzystywany m.in. do układania podjazdów czy chodników w okolicach budynków. Warto jednak pamiętać, że produkty te występują w różnych wersjach kolorystycznych. Jak dobrać kolor kostki brukowej do domu?

Dostępne kolory kostki brukowej

Istnieje wiele różnych kolorów kostki brukowej. Zdecydowanie najpopularniejsze są modele czerwone i szare. Firmy prześcigają się jednak w tworzeniu także nieco innych wariantów tego materiału. Wśród nich można znaleźć odcienie zieleni, błękitu, żółci czy pomarańczy. Obecnie na rynku znaleźć można kostkę brukową we wszystkich kolorach tęczy. Pozwala to na stworzenie pięknej dekoracji w funkcjonalnym wydaniu.

Kolor kostki brukowej, czyli dekoracja podjazdu

Wiele osób celowo wybiera kostki brukowe w różnych kolorach. Pozwala to na ułożenie pięknych wzorów na podjeździe czy chodniku przed budynkiem. Wystarczy zastosować inną barwę kostki m.in. na brzegach. Jeśli jednak cenisz sobie detale, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprojektować bardziej skomplikowane wzory. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie rozwiązanie wymaga przeznaczenia na ten cel większej ilości czasu, a także stworzenia projektu, uwzględniającego wielkość poszczególnych kostek.

Sprawdź również: Jaką kostkę brukową zastosować na podjazd?

Kolory i wzory kostki brukowej

Kostka brukowa może różnić się nie tylko pod względem koloru, lecz także wzorów. Mowa tu głównie o kształcie poszczególnych elementów, które pozwalają na stworzenie pięknych kompozycji na podjeździe lub chodniku. Na rynku nie brakuje również produktów łączących w sobie materiał o różnych odcieniach, tworząc swego rodzaju mozaikę.

Kolorowa kostka brukowa sprawdzi się doskonale przede wszystkim w miejscach, w których podjazdy są duże. Na rozległych przestrzeniach można pozwolić sobie nawet na bardzo fantazyjne wzory. To dobry wybór, gdy sam budynek jest utrzymany w podobnym stylu.

Ile kolorów kostki wybrać?

Obecnie wybór różnych kolorów kostki brukowej jest ogromny. To właśnie dlatego wiele osób decyduje się na połączenie co najmniej kilku kontrastujących barw. Nie można jednak przesadzać, by nie uzyskać mało estetycznego efektu. Doskonale sprawdzą się połączenia maksymalnie dwóch lub trzech odcieni, nawet jeśli są one mocno kontrastujące.

Trzeba również pamiętać o tym, że niektóre kolory są bardziej funkcjonalne niż inne. Mowa tu m.in. o barwach ciemnych, które sprawdzą się doskonale na podjeździe. Taka przestrzeń jest bowiem narażona na szybkie brudzenie, m.in. przez opony czy olej silnikowy. Na chodnikach i trasach dla pieszych z powodzeniem można zdecydować się na jaśniejsze wersje kolorystyczne.

Kolor kostki brukowej a budynek

Jak dobrać kolor kostki brukowej do domu? Przede wszystkim należy skupić się na dokładnej stylistyce konkretnego budynku. Kostka powinna być spójna z obiektem, co pozwala na uzyskanie schludnego efektu. Jeśli w konstrukcji budynku pojawiają się elementy czerwone, np. w postaci dachówki, kostka o tym samym kolorze może być strzałem w dziesiątkę.

Kolor kostki brukowej może być dopasowany również do elewacji. Najczęściej ten element budynku jest utrzymany w jasnych barwach. Doskonale sprawdzi się więc kostka beżowa czy lekko żółta. W nowoczesnym budownictwie wiele osób stawia również na chłodne odcienie. Wówczas dobrym wyborem są szarości, a nawet połączenie kilku różnych odcieni tego koloru.

Przeczytaj także: Wzory i rodzaje kostki brukowej, aranżacje

Schody z kostki brukowej – jaki kolor wybrać?

W niektórych budynkach, aby dojść do drzwi, konieczne jest pokonanie schodów. Taka przestrzeń daje duże pole do popisu miłośnikom ciekawych aranżacji. Doskonałym wyborem jest postawienie na dwa różne odcienie kostki i umieszczenie ich na przemian na stopniach. Na podjeździe czy chodniku prowadzącym do domu mogą natomiast znaleźć się subtelne nawiązania do jednej z barw.

kolorowa kostka brukowa

Kostka w mniej typowym kolorze nie jest już zaskoczeniem. Eksperymentowanie z odcieniami piasku i beżu dobrze sprawdzą się w zestawieniu z chłodnymi szarościami.

Jaki kolor kostki do czerwonego dachu?

Jeśli budynek został zwieńczony czerwonym dachem, trafnym rozwiązaniem będzie kostka o takim samym kolorze. Możesz również stonować czerwień i postawić na pokrycie podjazdu dopasowane do elewacji, czyli szare lub beżowe. Doskonale sprawdzi się też położenie czerwonej kostki jedynie w wybranych punktach, by nawiązać do koloru dachu, ale nie zdominować otoczenia posesji.

O czym pamiętać, wybierając kolor kostki brukowej?

Wybór odpowiedniego odcienia kostki brukowej będzie łatwiejszy, jeśli zapamiętasz poniższe zasady: 

  • trzymaj się jednej tonacji – zimnej lub ciepłej,
  • dokładnie przemyśl układ wzorów na kostce,
  • dopasuj kolor kostki brukowej do elewacji i dachu.

Na ogół do budynków nowoczesnych pasuje kostka w chłodnych odcieniach, a do tych klasycznych – w ciepłych. Jeśli nie wiesz, jaki kolor sprawdzi się najlepiej w danym przypadku, możesz poprosić o pomoc specjalistów w sklepach z materiałami budowlanymi.

Szukasz kostki na podjazd lub chodnik w konkretnym kolorze? Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem.