Jak dbać o ogrodzenie panelowe?

Nazwa

Ogrodzenia panelowe są łatwe w montażu, estetyczne i praktyczne. Nic więc dziwnego, że tak często pojawiają się wokół prywatnych posesji. Jeśli jednak nie będą odpowiednio pielęgnowane, z czasem mogą stracić atrakcyjny wygląd. Nie należy się jednak obawiać – ich utrzymanie w dobrym stanie nie jest trudne. Warto jedynie pamiętać o kilku zasadach dotyczących eksploatacji, a w razie potrzeby zastosować zabiegi konserwacyjne. Sprawdź, jak dbać o ogrodzenie panelowe!

Konserwacja ogrodzenia panelowego – co trzeba wiedzieć?

Ogrodzenia panelowe należą do najpopularniejszych ze względu na swoje liczne zalety – to m.in. estetyka, trwałość, przystępne ceny czy łatwość montażu. Do atutów tego rodzaju płotów można jednak zaliczyć również łatwość utrzymania. Nowoczesne ogrodzenia panelowe, niezależnie od tego, jaką metodą i z jakiego materiału są wykonane, pokrywa się specjalnymi środkami mającymi przedłużyć ich trwałość i zapobiegać przed korozją. Dzięki temu mogą się doskonale prezentować przez długi czas.

W zależności od tego, z czego wykonany jest płot (najpopularniejsze są ogrodzenia panelowe drewniane i metalowe), jego konserwacja będzie wyglądała nieco inaczej. Każde ogrodzenia warto jednak dokładnie obejrzeć przynajmniej raz do roku, by wykryć ewentualne problemy, które wymagają interwencji.

Najtańsze ogrodzenia panelowe – czy łatwo o nie zadbać?

Modele ze zgrzewanej siatki to najtańsze ogrodzenia panelowe, które mimo niewielkiej ceny mogą być naprawdę trwałe. Należy jednak zawsze sprawdzić, czy producent oferuje solidne zabezpieczenie przęseł przed korozją. Zdarza się bowiem, że najtańsze ogrodzenia panelowe powstają z kiepskiej jakości materiałów i z niewystarczającą starannością. Dlatego warto kupować przęsła przede wszystkim od renomowanych firm i ze sprawdzonych źródeł.

Panele oferowane przez Betto są nie tylko precyzyjnie wykonane, ale również starannie zabezpieczone. Pokrycie warstwą antykorozyjną znacząco przedłuża ich trwałość i sprawia, że nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych przez co najmniej kilka lat! Na skutek długotrwałego użytkowania zabezpieczenie może zostać naruszone. Wystarczy jednak wówczas przeprowadzić jego konserwację, by znów wyglądało jak nowe.

Pielęgnacja ogrodzenia panelowego drewnianego

Kupując ogrodzenie panelowe drewniane, również należy się upewnić, że zostało ono odpowiednio przygotowane do użytkowania na zewnątrz. Wiele gatunków drewna nie ma naturalnej odporności na działanie wilgoci, zmiennych temperatur czy promieniowania UV, ale można w taki sposób obrobić i wykończyć materiał, by doskonale sprawdzał się jako budulec płotu.

 

Drewniane przęsła ogrodzenia wyglądają bardzo estetycznie i elegancko. Od czasu do czasu trzeba jednak poddać je konserwacji, czyszcząc, szlifując i zabezpieczając specjalnymi środkami do pielęgnacji drewna.

Kupowane w Betto panele drewniane są zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych. W związku z tym nie odkształcają się, nie pochłaniają wilgoci i nie pleśnieją. Wraz z upływem czasu warstwa ochronna może jednak zostać naruszona. Dlatego warto przynajmniej raz w roku dokładnie przyjrzeć się ogrodzeniu, by sprawdzić, czy nie wymaga drobnej konserwacji. Wówczas wystarczy użyć specjalnych środków do pielęgnacji drewna dostępnych w każdym sklepie budowlanym lub ogrodniczym.

Aluminiowe ogrodzenie panelowe – konserwacja

Nowoczesne ogrodzenia panelowe z aluminium od renomowanego producenta zawsze będą zabezpieczone przed korozją. Zdarza się jednak, że zewnętrzne powłoki ulegają uszkodzeniu (np. mechanicznemu), co sprawia, że płot staje się narażony na powstawanie rdzy.

Dlatego podobnie jak w przypadku elementów z innych materiałów, warto regularnie sprawdzać ogrodzenia panelowe aluminiowe w poszukiwaniu uszkodzeń, zwracając szczególną uwagę na wszelkie połączenia drutów siatki. W przypadku zaobserwowania rdzy konieczne jest jej usunięcie i ponowne zabezpieczenie ogrodzenia. Jednak jeśli aluminium prezentuje się dobrze, nie są konieczne żadne prace konserwacyjne.

Czyszczenie i malowanie ogrodzenia panelowego

W przypadku zaobserwowania uszkodzeń powłok zabezpieczających, należy przystąpić do prac konserwacyjnych. Szczególnie ślady rdzy na ogrodzeniu panelowym wymagają jak najszybszego usunięcia, ponieważ może się ona szybko rozprzestrzeniać. Podobnie jest z pleśnią lub innymi wykwitami na ogrodzeniach panelowych drewnianych – im szybciej zabierzesz się za pracę, tym łatwiejsze będzie to zadanie.

Czyszczenie ogrodzenia metalowego

Jeśli na metalowych przęsłach widać ślady rdzy, należy je niezwłocznie oczyścić. Do tego celu wystarczy papier ścierny. Powierzchnię należy najpierw oczyścić wariantem gruboziarnistym, a następnie wygładzić drobnoziarnistym. Można również użyć dowolnego narzędzia do szlifowania. Jeśli rdzy jest sporo i pojawia się w wielu miejscach, najlepszym rozwiązaniem jest czyszczenie ogrodzenia metalowego poprzez piaskowanie wykonane przez profesjonalistę.

Jak zapobiegać powstawaniu rdzy na ogrodzeniu panelowym?

Niestety nie da się całkowicie zapobiec powstawaniu rdzy na ogrodzeniu metalowym. Metale są bowiem bardzo podatne na korozję. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu można się cieszyć ich bardzo dobrym stanem przez lata, ale niestety wszelkie powłoki antykorozyjne nie są wieczne – po pewnym czasie zaczynają pękać i łuszczyć się. Przyspieszyć ten proces mogą uszkodzenia mechaniczne, dlatego, jeśli widzisz na swoim płocie zarysowania lub innego rodzaju ubytki, najlepiej od razu zabezpiecz to miejsce.

Malowanie ogrodzenia panelowego

Oczyszczone ogrodzenie metalowe należy odkurzyć i odtłuścić, a kolejno pomalować. Należy zastosować specjalne farby, które nadają się do metalu i do stosowania na zewnątrz. Uprzednio trzeba jednak odpowiednio przygotować powierzchnię. Najlepiej zastosować specjalny grunt, który zwiększy przyczepność farby, a jednocześnie zapobiegnie rozrastaniu się ewentualnych pozostałości rdzy. Można również użyć emalii podkładowej do ocynkowanego metalu. Następnie pozostaje już tylko nałożenie dwóch warstw farby dekoracyjnej, by płot był dobrze zabezpieczony na kolejne lata.