Ile kosztuje ogrodzenie z klinkieru?

Nazwa

Ogrodzenie z cegły klinkierowa ma wiele zalet – jest solidne, przez długi czas nie wymaga większych prac konserwacyjnych, łatwo podlega czyszczeniu, a dodatkowo atrakcyjnie się prezentuje. Ważną kwestią pozostają jednak względy finansowe. Ile kosztuje ogrodzenie z klinkieru i co się składa na jego cenę?

Spis treści

 

Cegła klinkierowa na ogrodzenie – co to takiego?

Cegła klinkierowa to materiał budowlany powstający podczas wypalania różnych typów glin. Swoją popularność zawdzięcza doskonałym parametrom technicznym – wyjątkowej twardości, niskiej nasiąkliwości, odporności na ściskanie. 

Lista zalet tego naturalnego surowca jest znacznie dłuższa. Klinkier nie niszczeje pod wpływem mrozu i nie odbarwia się na skutek oddziaływania promieni słonecznych. Cegły klinkierowe są odporne na uszkodzenia, a jednocześnie bardzo łatwe w konserwacji.

Dodatkowym atutem są walory estetyczne. Najczęściej cegły z klinkieru dostępne są w odcieniach czerwieni oraz brązu, chociaż w ofercie wielu producentów znajduje się cegła klinkierowa szara, antracytowa, a nawet granatowa. 

Wobec tak cennych właściwości, zdziwienia nie powinna budzić cena ogrodzenia z klinkieru, która przewyższa koszty postawienia płotu z wielu innych materiałów.

Ile kosztuje ogrodzenie z klinkieru? Co składa się na jego cenę? 

W przypadku ogrodzenia klinkierowego cena jego budowy zależy od szeregu czynników, m.in.: 

  • długości płotu, 

  • stopnia wypełnienia, 

  • jakości używanych materiałów, 

  • pochyłości terenu, 

  • a wreszcie kosztów samej robocizny. 

Projekt płotu z klinkieru – wycena

Aby oszacować koszty postawienia ogrodzenia z klinkieru i sprawnie zaplanować prace, warto zacząć od projektu. Zastanówmy się, czy preferujemy ogrodzenie pełne, w całości murowane z cegły (to rozwiązanie zdecydowanie najdroższe i najbardziej czasochłonne), czy wystarczy sama podmurówka. A może zadowolą nas klinkierowe słupki wypełnione np. kutymi przęsłami? W takim przypadku należy precyzyjnie wyliczyć ich równomierne rozmieszczenie, określić szerokość przęseł oraz wytyczyć miejsca na bramę i furtkę. 

Cena cegły klinkierowej na ogrodzenie 

Kolejną kwestią jest cena samej cegły klinkierowej, która może różnić się zależnie od wzoru, koloru, stopnia wypełnienia, a wreszcie – producenta. 

Najtańsze będą drążone (ażurowe) cegły czerwone, za które zapłacimy około 2 zł za sztukę. Rzadko są one jednak wykorzystywane do budowy ogrodzeń i chociaż cena cegły klinkierowej pełnej może być ponad dwukrotnie wyższa, stanowi ona o wiele bardziej atrakcyjny materiał. 

Czerwona cegła pełna wyniesie nas około 4 zł za sztukę. Najdroższe są cegły w mniej oczywistych kolorach. Za cegłę klinkierową grafitową czy szarą zapłacimy w granicach 5 zł za sztukę, przy czym koszty wzrosną, jeśli zdecydujemy się na modele cieniowane. 

Cegła klinkierowa czerwona - Betto.pl

Fot. Czerwona cegła pełna może być wykorzystywana także do produkcji ogrodzenia imitującego klinkier.

Przy założeniu stawiania ogrodzenia pełnego na działce o dużej powierzchni, koszty samego materiału mogą wynieść zatem nawet kilka tysięcy złotych. 

Cennik robocizny ogrodzenia z klinkieru

Decydując się na upłot z klinkieru, należy, oczywiście, wziąć pod uwagę koszty robocizny, które – z uwagi na czasochłonność i złożoność przedsięwzięcia – mogą okazać się dość wysokie. Zależnie od regionu za układanie kostki klinkierowej na wysokość nie większą niż 3 metry zapłacimy od około 80 do 90 zł za mb.

Podmurówka pod ogrodzenia – cennik 

Odrębnej wyceny wymaga wykonanie podmurówki pod ogrodzenie klinkierowe. Średnia cena metra bieżącego nie przekracza 40 zł. Podmurówka powinna stanąć na solidnym fundamencie, najlepiej zbrojonym, jeśli planujemy ogrodzenie znacznych rozmiarów i chcemy mieć pewność, że będzie stabilne. Należy pamiętać, że konieczne jest odczekanie odpowiednio długiego czasu na zawiązanie betonu (zwykle około tygodnia). 

Izolacja i murowanie płotu z klinkieru – cena

Kolejnym etapem prac nad płotem z cegły klinkierowej jest izolacja fundamentu od wilgoci gruntowej przy użyciu masy bitumicznej lub papy. Warstwę izolującą możemy położyć, gdy fundament będzie całkowicie suchy. 

Cegła klinkierowa - jak ułożyć z niej ogrodzenie? Betto.pl

 

Dopiero po zabezpieczeniu fundamentów, zaczynamy układanie cegieł. Pamiętajmy, aby wymieszać ze sobą cegły z różnych palet. Unikniemy dzięki temu rzucających się w oczy rozbieżności kolorystycznych cegieł – w obrębie jednej partii mogą one nieco różnić się barwą, co jest dopuszczalne przez prawo budowlane. 

Cena murowania ogrodzenia z klinkieru ustalana jest indywidualnie przez danego wykonawcę. 

Cennik układania płytek

Ogrodzenie z imitacji klinkieru - jak ułożyć? Betto.pl

Fot. Ogrodzenie imitujące klinkier to znakomita, znacznie tańsza alternatywa, na którą warto się zdecydować.

Za tańszą alternatywę dla płotu z cegieł klinkierowych uważa się obłożenie słupków płytkami klinkierowymi. Chociaż w przypadku zastosowania płytek klinkierowych cena ogrodzenia jest znacznie niższa, rozwiązanie to nie jest polecane w przypadku stawiania płotów. Dekoracyjne płytki lepiej sprawdzają się np. na elewacjach budynków.

Cennik ogólny robót budowlanych

Jak widać, cena ogrodzenia z klinkieru to suma kosztów wielu elementów – nie tylko samych cegieł i murowania, ale także wykonania fundamentów czy podmurówki, położenia izolacji i zaprawy. Całość może wynieść nas kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Jeśli taka kwota przekracza nasze możliwości, warto rozważyć postawienie ogrodzenia imitującego klinkier – ze zbrojonego betonu pomalowanego farbą. Zastosowanie gotowych systemów składających się ze słupków, daszków oraz modułów podmurówki pozwoli zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas. Należy przy tym podkreślić, że dobrej jakości ogrodzenia klinkierowe z prefabrykatów wizualnie nie ustępują płotom z prawdziwej cegły, a przy tym odznaczają się porównywalną trwałością.