Gdzie warto zastosować tynk mozaikowy zewnętrzny?

Nazwa

 

Elewacja jest bardzo ważnym elementem każdego budynku. Musi być ona wykończona z wykorzystaniem odpowiednich materiałów. Jednym z nich jest tynk mozaikowy zewnętrzny. Czym się cechuje i gdzie warto go zastosować?

Czym jest tynk mozaikowy zewnętrzny?

Tynk mozaikowy zewnętrzny jest materiałem o wielu zastosowaniach. Składa się on z drobnego kruszywa, widocznego gołym okiem. Jest ono zatopione w specjalnej masie, najczęściej pochodzenia żywicznego. Na rynku znaleźć można taki materiał w setkach odcieni. Sprawdza się on doskonale przede wszystkim do pokrywania drobnych fragmentów w elewacji budynku.

Właściwości tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy zewnętrzny jest przede wszystkim materiałem o dużej odporności na działanie czynników atmosferycznych. To właśnie dlatego sprawdza się tak dobrze do pokrywania elewacji. Coraz częściej surowiec ten jest stosowany jako zamiennik kamienia dekoracyjnego, ze względu na niższą cenę i ciekawy efekt końcowy.

Sprawdź także: Tynk silikonowy – właściwości, sposoby nakładania i zalety

Zastosowanie tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy na elewacji domu prezentuje się bardzo efektownie. W masie można bowiem zauważyć drobne kamyczki, dzięki czemu struktura nie jest jednolita i przyciąga uwagę. Aby jednak tynk mozaikowy mógł pełnić swoją funkcję, musi być zaaplikowany w odpowiedni sposób. Powierzchnia powinna być trwała i zwarta.

Najczęściej tynk mozaikowy zewnętrzny stosuje się w takich miejscach, jak:

  • podmurówki elewacyjne,
  • gzymsy,
  • pilastry,
  • fragmenty ścian zewnętrznych.

Tynk mozaikowy można zastosować zarówno na ścianach wewnątrz budynku, jak i na elewacji. Trzeba jednak pamiętać, by wybrany materiał był dostosowany do tego, w jaki sposób chcesz go wykorzystać. Tynki zewnętrzne muszą być bowiem odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Czy tynk mozaikowy nadaje się na komin?

Istnieje również opcja nałożenia tynku mozaikowego na komin. Musi być on jednak odporny na intensywne działanie promieni UV. To sposób na odnowienie starych konstrukcji, które wyblakły, popękały i prezentują się mało atrakcyjnie. Tynk mozaikowy jest wówczas ciekawą alternatywą dla płytek imitujących cegłę.

Tynk mozaikowy zewnętrzny a wewnętrzny

Na rynku znaleźć można dwa rodzaje tynku mozaikowego – zewnętrzny i wewnętrzny. Pierwszy jest znacznie bardziej wytrzymały, przede wszystkim na czynniki atmosferyczne, czyli wilgoć, skrajne temperatury czy promieniowanie UV. Tynk zewnętrzny sprawdzi się więc doskonale zarówno poza, jak i w budynku. Wewnętrzny pozwala na zastosowanie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ jest mniej trwały.

Trzeba jednak pamiętać, by nie kłaść tynku mozaikowego tam, gdzie nasłonecznienie jest wyjątkowo intensywne. W innym przypadku może bowiem dojść do zaschnięcia żywicy i zaniku spoistości całej mieszaniny. Przełoży się to na jej nieestetyczny wygląd.

Na jakich powierzchniach można kłaść tynk mozaikowy?

Tynk mozaikowy żywiczny zewnętrzny będzie prezentował się odpowiednio i zachowa swoją trwałość tylko w sytuacji, gdy zostanie położony na odpowiednią powierzchnię. Najczęściej aplikuje się go na płyty kartonowo-gipsowe, gips, beton, zaprawy cementowe czy zaprawy cementowo-wapienne. Są to bowiem materiały dość twarde, dzięki czemu nie trzeba martwić się pękaniem tynku czy nieestetycznym ułożeniem powierzchni.

tynk mozaikowy z bliska

Tynk mozaikowy zewnętrzny jako dekoracja

Tynk mozaikowy zewnętrzny jest tak popularny ze względu na fakt, że może on pełnić funkcję dekoracyjną. Pozwala na zupełne odmienienie wyglądu konkretnego budynku. Na rynku można znaleźć różne materiały tego typu, w tym także tynk mozaikowy zewnętrzny z brokatem. Surowce te są dostępne w wielu odcieniach, dlatego sprawdzą się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych nieruchomościach.

Warto pamiętać, że w skład masy wchodzą drobinki w różnych odcieniach. Często są one kontrastujące, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie ciekawego, trójwymiarowego efektu.

Przeczytaj także: Rodzaje tynków elewacyjnych zewnętrznych i ich właściwości

Jak położyć tynk mozaikowy zewnętrzny?

Aby jednak tynk mozaikowy zewnętrzny mógł odpowiednio pełnić swoją funkcję, konieczne jest położenie go w odpowiedni sposób. Kluczowe jest przygotowanie podłoża. Musi zostać ono właściwie oczyszczone, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie spękań wyschniętego tynku. Chłonność nawierzchni także powinna być dość duża. To właśnie dlatego poleca się gruntowanie elewacji specjalnymi preparatami przed nałożeniem tynku.

Nie należy nakładać tynku mozaikowego na powierzchnie bardzo nierówne. Jeśli występują ubytki, lepiej je wcześniej wypełnić. W teorii można to zrobić tynkiem mozaikowym, jednak takie rozwiązanie znacznie podwyższy koszty inwestycji. Lepiej zastosować tradycyjne tynki, a dopiero na odpowiednio przygotowane podłoże kłaść docelowy materiał.

Szukasz wysokiej jakości tynków mozaikowych? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu!