Furtka prawa czy lewa? I jak określić kierunek jej otwierania?

Nazwa

 

Furtka jest niezwykle istotnym elementem każdego ogrodzenia. Pozwala ona na swobodne wchodzenie i wychodzenie z posesji, bez konieczności używania głównej bramy dla samochodów. Na rynku znaleźć można furtki lewe i prawe. Jaką wybrać i jak określić kierunek ich otwierania?

Furtka prawa czy lewa – różne perspektywy

Określenie, czy furtka jest prawa czy lewa, wymaga stanięcia po jednej z jej stron. Zaleca się oglądanie takich konstrukcji od ulicy. Wówczas lewa furtka będzie otwierać się w lewo, a prawa – w prawo. Od strony budynku kierunki te są przeciwne.
W furtce lewej obserwowanej od ulicy zawiasy znajdują się po lewej stronie, a klamka – po prawej. W furtce prawej ich ułożenie jest odwrotne. Ustalenie kierunku patrzenia ma ogromne znaczenie podczas dobierania takiego produktu. W innym przypadku może dojść do nieporozumień pomiędzy klientem a sprzedawcą.

Wybór odpowiedniej furtki a kierunek otwierania

Istnieją przepisy, które wskazują, że furtka nie powinna otwierać się na zewnątrz. Ma to miejsce w sytuacji, gdy ogrodzenie znajduje się tuż przy granicy działki, a otwarta bramka sięgałaby na chodnik, czyli teren należący do miasta lub innej osoby prywatnej. Zaleca się więc wybieranie furtek otwieranych do środka.

Na rynku znaleźć można również furtki uniwersalne. Otwierają się one po łuku mierzącym 180 stopni. W ten sposób można samodzielnie zdecydować, czy furtka będzie otwierać się na zewnątrz, czy do środka.

Przeczytaj także: Furtka nowoczesna czy klasyczna? Podpowiadamy

Montaż furtki lewej lub prawej odwrotnie

Wybór odpowiedniego kierunku otwierania furtki ma ogromne znaczenie ze względu na estetykę całego ogrodzenia. Jeśli zdecydujesz się na odpowiedni model, który będzie uchylał się do środka, zawiasy staną się widoczne jedynie od strony budynku. Od ulicy ogrodzenie będzie prezentowało się bardzo estetycznie. W sytuacji, gdy kupisz niewłaściwą furtkę, możesz zamontować ją odwrotnie. Wówczas efekt będzie nieco mniej stylowy, jednak furtka zadziała prawidłowo. Zawiasy w przypadku odwrotnego montażu są widoczne z zewnątrz, od strony ulicy.

Furtki uniwersalne mają natomiast zawiasy zamontowane w taki sposób, że wyglądają one tak samo zarówno od strony budynku, jak i ulicy. To najwygodniejsze rozwiązanie dla osób, które nie potrafią zdecydować się na konkretny wariant i chcą, by zawiasy prezentowały się estetycznie od wewnątrz i od zewnątrz.

Furtka lewa a prawa – dodatkowe akcesoria

Trzeba pamiętać, że na furtkach montuje się także dodatkowe elementy. Mowa tu np. o skrzynce na listy, domofonie czy oświetleniu. Kierunek otwierania bramki nie może kolidować z tymi akcesoriami. Najlepiej zamontować je po stronie klamki. W ten sposób łatwiejsze będzie dopasowanie odpowiedniego kierunku otwierania furtki.

Lokalizacja furtki prawej lub lewej

Podczas wyboru odpowiedniego produktu ogromne znaczenie ma także to, gdzie dokładnie znajduje się dana furtka. Na niektórych posesjach montuje się ją w rogu. Wówczas furtka powinna otwierać się w stronę kąta działki. W innym przypadku wychodzenie i wchodzenie będzie niewygodne, zwłaszcza jeśli masz ze sobą bagaż czy inne duże przedmioty. Jednocześnie w takim ustawieniu bramka musi otwierać się do wewnątrz posesji.

Tak samo jest również w sytuacji, gdy obok bramki znajdują się zabudowania, a nawet miejsce parkingowe. Konieczne jest umieszczenie furtki w taki sposób, by nie kolidowała ona z pozostałymi elementami i nie powodowała ich uszkodzenia.
Wybór odpowiedniej furtki jest bardzo ważny również w sytuacji, gdy przed posesją znajduje się ulica. Skrzydło bramki zwłaszcza tej całkowicie zakrytej nie powinno zakrywać widoku jezdni, co pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa w trakcie wychodzenia z działki.

nieruchomość z bramą i furtką

Furtki wejściowe a nieruchomość

Furtka wejściowa w wielu przypadkach musi być dopasowana również do elementów wchodzących w skład budynku. Na niewielkich posesjach, gdzie dom znajduje się blisko ogrodzenia, zaleca się postawienie na elementy otwierające się w tym samym kierunku. Pozwoli to na stworzenie spójnego efektu.

Przeczytaj także: Brama wjazdowa dwuskrzydłowa z furtką – wybierz uniwersalne rozwiązanie

Pomoc specjalistów podczas wyboru furtki lewej lub prawej

Wybór furtki lewej lub prawej powinien więc zależeć od wielu czynników. Wskazane jest przyjrzenie się nieruchomości przed zdecydowaniem się na odpowiedni produkt. Jeśli nie wiesz, jaki model wybrać, dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą projektu nieruchomości i przedstawienie go specjalistom w sklepie. Na tej podstawie znacznie łatwiej ustalą oni, w jakim kierunku powinna otwierać się bramka. Wybór niekiedy bywa trudny właśnie ze względu na fakt, że klient i sprzedawca nie potrafią ustalić strony parzenia na furtkę. Projekt lub prosty rysunek nieruchomości z pewnością ułatwią zakup.

Szukasz stylowych i wytrzymałych furtek do ogrodzenia? Sprawdź ofertę naszej firmy i skontaktuj się z nami!