Czym się kierować przy wyborze podbitki PCV? Która będzie najlepsza?

Nazwa

 

Dach jest niezwykle istotnym elementem każdego obiektu. Aby jednak był szczelny i zachowywał swoje właściwości, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej podbitki. Jaki materiał PCV sprawdzi się najlepiej w takim miejscu?

Czym jest podbitka PCV?

Podbitka PCV często jest nazywana również podsufitką. To element wykończenia połaci dachowej, widoczny od spodu, z zewnętrznej strony budynku. Pełni on kilka bardzo ważnych funkcji:

  • chroni więźbę dachową i krokwie przed działaniem czynników atmosferycznych,
  • chroni dach przed szkodliwym działaniem ptaków,
  • dodatkowo izoluje dach.

Podbitki dachowe są wykonane nie tylko z PCV, lecz także drewna czy blachy. Tworzywa sztuczne są jednak dość tanie i bardzo wytrzymałe, jednocześnie nie wymagają przeprowadzania czasochłonnej konserwacji. To właśnie dlatego we współczesnym budownictwie są one wybierane niezwykle często.

Podsufitka PCV pozwala na łatwe docinanie. Zazwyczaj występuje w formie cienkich i płaskich paneli. Mogą mieć one różne rozmiary, dopasowane do konstrukcji danego dachu. Oprócz tego istnieje opcja zamówienia ich w formie zestawów połączonych ze sobą listew. Pozwala to na znacznie łatwiejszy i szybszy montaż.

Rodzaje podbitek PCV

Warto wiedzieć, że podbitki dachowe PCV różnią się od siebie pod względem dokładnej konstrukcji. Podstawowy podział to modele siding i dwuwarstwowe komorowe. Drugi wariant zwykle jest sztywniejszy, a więc pozwala na szybszy montaż. 
Podbitka z PCV może występować także w wersji pełnej lub perforowanej.

Kolor i faktura podbitki PCV

Podbitki PCV są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Różnią się od siebie także dokładną fakturą. Na rynku znaleźć można obecnie produkty przypominające naturalne drewno oraz te całkowicie gładkie. Dzięki temu można dopasować podbitkę dachową PCV do konstrukcji i stylistyki danego budynku. To także świetna alternatywa dla naturalnego drewna, które jest droższe i mniej trwałe niż PCV.

Na rynku znaleźć można przede wszystkim podbitkę w odcieniach czerwieni, brązu czy beżu. Oprócz tego pojawiają się też wszelkie warianty szarości czy czerń. Warto wiedzieć, że PCV jest odporne na blaknięcie, dlatego wybrany kolor może utrzymać się przez wiele lat.

Podbitka dachowa perforowana

Ciekawym wyborem jest także podbitka dachowa PCV perforowana. Pozwala ona na zapewnienie wentylacji na dachu, co minimalizuje ryzyko jego zniszczenia pod wpływem działania wilgoci. Takie produkty mają specjalne, niewielkie otwory odprowadzające wodę. Są one widoczne gołym okiem, jednak nie wpływają negatywnie na wygląd podbitki z PCV.

podbitka dachowa perforowana

Na co zwrócić uwagę, wybierając podbitkę PCV?

Podbitka dachowa plastikowa to doskonały wybór niezależnie od stylistyki budynku. Kluczowe jest jednak dobranie odpowiedniego produktu do jego konstrukcji. Decydując się na taki rodzaj podsufitki, warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • rozmiary paneli z PCV – istnieje również opcja zakupienia większych, już połączonych ze sobą fragmentów, co usprawnia montaż,
  • kolor podbitki – podbitka jest widoczna z zewnątrz budynku, dlatego musi być dopasowana m.in. do barwy elewacji, rynien czy innych elementów wchodzących w skład obiektu,
  • struktura podbitki – jeśli chcesz, by podsufitka PCV imitowała naturalne drewno, możesz postawić na produkty ze specjalną strukturą,
  • jakość wykonania – podbitka musi być odpowiednio wytrzymała, by pozwalała na bezproblemowe korzystanie przez długi czas.

Podbitka PCV – cena

Jeśli chodzi o produkt, jakim jest podbitka PCV, cena różni się przede wszystkim w zależności od wybranej struktury czy technologii wykonania. Modele perforowane są zwykle droższe, podobnie jak te z fakturą imitującą naturalne drewno. Zazwyczaj jednak koszt podbitki dachowej PCV to 20-30 zł za metr kwadratowy. Ceny mogą jednak wahać się w zależności od wybranego producenta.

Jakie są zalety podbitki PCV?

Podbitka PCV cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje liczne zalety. Pozwala przede wszystkim na bardzo łatwe zamontowanie, zwłaszcza jeśli wybierzesz model w większych arkuszach z połączonymi ze sobą panelami. Oprócz tego PCV jest w pełni odporne na działanie czynników atmosferycznych, w tym skrajnych temperatur i wilgoci. Nie wymaga konserwowania, jak ma to miejsce w przypadku drewna.

Podsufitka z PCV jest bardzo trwała, jednak w razie jej uszkodzenia mechanicznego konieczna jest wymiana na nowy egzemplarz. Tworzywa sztuczne są także niezwykle lekkie i tańsze w stosunku do innych wariantów podbitek dachowych dostępnych na rynku. To właśnie dlatego warto rozważyć zakup produktów z PCV w trakcie wykańczania czy remontu dachu w każdym budynku.
Szukasz wysokiej jakości podsufitki PCV dostępnej w wielu wersjach kolorystycznych? Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami!