Czy zmiany temperatury mogą mieć wpływ na ogrodzenie betonowe?

Nazwa

 

Rozważasz budowę ogrodzenia betonowego i obawiasz się o jego trwałość? Zastanawiasz się, czy warunki atmosferyczne mogą prowadzić np. do powstawania pęknięć lub innych uszkodzeń? Dowiedz się, jaki wpływ na beton ma zmiana temperatury i czy duże amplitudy mogą mu zaszkodzić. Wyjaśniamy również, jak zadbać o to, by ogrodzenie betonowe było wytrzymałe bez względu na panujące warunki.

Beton a mróz – jak temperatura wpływa na ten materiał?

Mieszanka betonowa składa się głównie ze spoiwa, kruszywa i wody. Ze względu na zawartość tego ostatniego składnika szczególne znaczenie mają temperatury spadające poniżej zera. Jak powszechnie wiadomo, 0°C to punkt, w którym woda przechodzi ze stanu ciekłego w stały. Wiąże się to z kilkuprocentowym zwiększeniem objętości, co nie pozostaje obojętne wobec struktur budowlanych

Jaki wpływ na beton ma zmiana temperatury? Jeśli mamy do czynienia z „młodym” materiałem może ona być szczególnie niebezpieczna. Ilość wody w starszych konstrukcjach jest znikoma, ale podczas wiązania betonu jest jej znacznie więcej. Jeśli owa woda zamarza, jednocześnie zwiększa objętość, co może prowadzić do naruszenia struktury materiału i całej budowli. W efekcie mogą pojawiać się:

  • spękania betonu,

  • odkształcenia termiczne,

  • poważniejsze uszkodzenia struktury,

  • spowolnienie przyrostu wytrzymałości betonu.

 

Ogrodzenie betonowe a temperatura – do jakiej temperatury można stawiać ogrodzenie betonowe?

Czy betonowanie ogrodzenia zimą to dobry pomysł? Zdecydowanie zaleca się przeprowadzanie tego typu prac od wiosny do jesieni, gdy nie ma ryzyka wystąpienia przymrozków. Warto pamiętać, że uzyskanie pełnej wytrzymałości (wiązanie) betonu może trwać nawet kilka tygodni. Trudno przewidzieć, jak dokładnie będzie kształtować się pogoda w takim okresie, dlatego betonowanie ogrodzenia zimą, późną jesienią czy nawet wczesną wiosną stanowi spore ryzyko. Podczas przymrozków woda zawarta w mieszance może wielokrotnie zmieniać swój stan skupienia, co z pewnością nie sprzyja stabilności struktury. Dlatego jeśli tylko to możliwe, zalewanie słupków ogrodzeniowych betonem oraz inne podobne prace powinno się wykonywać, gdy jest ciepło i sucho. 

Najkorzystniejsze warunki do betonowania to temperatura wynosząca 23°C i brak wiatru. Do jakiej temperatury można stawiać ogrodzenie betonowe? Górną granicą jest ok. 35°C – jeśli panują upały, lepiej przełożyć prace na inny dzień lub wykonać je np. wcześnie rano. W wysokich temperaturach beton wiąże bowiem znacznie szybciej. Zimno zaś znacząco wydłuża ten czas. Jeśli jednak średnia dobowa temperatura powietrza przekracza 5°C, można betonować bez żadnych specjalnych zabiegów czy przygotowań. 

Betonowanie ogrodzenia zimą – jak się do tego przygotować?

Betonowanie ogrodzenia zimą jest możliwe. Konieczne jest jednak wykorzystanie odpowiednio przygotowanej mieszanki betonowej. Aby poprawić jej właściwości, można użyć różnych domieszek. Ich właściwe zastosowanie pozwala na wylewanie betonu nawet przy dość silnych mrozach – bez problemów związanych z wiązaniem czy pękaniem. 

Warto jednak pamiętać, że domieszki nie są niezawodne. Dlatego nigdy nie powinno się betonować przy temperaturze spadającej poniżej -15°C, a jeśli istnieje możliwość odłożenia prac na później, lepiej to zrobić. Warto również wspomnieć, że przygotowanie mrozoodpornej mieszanki betonowej jest po prostu droższe ze względu na koszt używanych dodatków. Ich wykorzystanie jest jednak świetnym pomysłem, gdy nie można czekać z betonowaniem, a istnieje ryzyko wystąpienia przymrozków.

Beton a mróz – pęknięcia w strukturze

 

Beton może pękać, jeśli podczas prac lub tuż po jego wylaniu temperatury będą spadać poniżej 0°C. Dlatego zaleca się prowadzenie wszelkich prac „mokrych” przy ciepłej i suchej pogodzie.

Zadaniem dodatków do betonu jest podwyższenie jego temperatury, a jednocześnie obniżenie temperatury zamarzania wody. Istnieją również substancje, które pozwalają przygotować mieszankę z użyciem mniejszej ilości wody, co również ułatwia jej zastosowanie w niesprzyjających warunkach. Jeszcze inne przyspieszają wiązanie betonu, dzięki czemu betonowanie ogrodzenia zimą wygląda niemal tak samo jak prace realizowane latem. 

Do mieszanek dodaje się różne środki chemiczne, często stworzone w oparciu np. o węglan potasowy, chlorek wapniowy lub azotan wapnia. Konieczne jest zastosowanie odpowiednich proporcji domieszek – tylko wówczas beton uzyska pożądane właściwości.

Inne zabiegi związane z zabezpieczeniem betonu w niesprzyjających warunkach pogodowych obejmują:

  • zapewnienie odpowiednich warunków przy przygotowaniu i transporcie betonu (temperatura min. 5°C),

  • zapewnienie izolacji cieplnej betonu w elementach ogrodzenia, np. za pomocą wełny, folii, włókniny lub innych materiałów,

  • podgrzewanie betonu znajdującego się w bloczkach ogrodzenia,

  • zastosowanie odpowiednich szalunków i zadbanie o ich izolację przy budowie fundamentów.

Gotowe ogrodzenie betonowe a temperatura – czy mróz może uszkodzić Twój płot?

Płynny lub związujący beton jest najbardziej wrażliwy na zmiany temperatury – szczególnie te, które oscylują wokół 0°C. W przypadku gotowego ogrodzenia zagrożenie jest jednak znacznie mniejsze. Poprawnie wykonane ogrodzenia z powodzeniem wytrzymują nie tylko przymrozki, ale również regularne mrozy. Aby upewnić się, że płot będzie trwały, należy zadbać o:

  • wykorzystanie odpowiedniej mieszanki betonowej i techniki budowy,

  • wykonanie odpowiednio głęboko posadowionych fundamentów (poniżej poziomu przemarzania gruntu),

  • prawidłową izolację przeciwwilgociową ogrodzenia,

  • prawidłowe uszczelnienie wszelkich połączeń,

  • impregnację gotowego ogrodzenia.

Właśnie dlatego warto zaufać renomowanym wykonawcom w zakresie konstrukcji ogrodzenia. To najlepszy sposób na upewnienie się, że gotowy płot przetrwa w nienaruszonym stanie niezależnie od warunków.