Czy warto zdecydować się na budowę ogrodzenia z kamienia łupanego? Wady i zalety ogrodzenia łupanego

Nazwa

Ogrodzenie z kamienia łupanego to estetyczne rozwiązanie, które pozwoli Ci osłonić posesję. Łączy w sobie dwie niezwykle ważne cechy ogrodzenia - piękny wygląd i funkcjonalność. Pamiętaj o tym - w końcu płot okalający dom to niejako jego wizytówka! Dowiedz się więcej na temat ogrodzenia z kamienia łupanego i podejmij decyzję, czy to rozwiązanie w sam raz dla Twojej posesji.

Ogrodzenie z kamienia łupanego - gdzie się sprawdzi?

Ogrodzenia z kamienia zyskują ogromną popularność. Stają się modne z uwagi na swój piękny wygląd, ponadczasowy charakter, ale także to, że można zestawić je praktycznie z każdą posesją. Ogrodzenia łupane betonowe oraz z kamienia zaprojektowane są z myślą o osobach, które cenią sobie trwałość i estetykę.

Fot. Ogrodzenie z kamienia łupanego to estetyczna propozycja, która sprawdzi się przy każdej posesji.

Gdzie sprawdzi się ogrodzenie z kamienia łupanego?

  • Przy zmodernizowanych, klasycznych budynkach, np. w formie pełnego, ozdobnego ogrodzenia dwustronnego;

  • W przypadku nowoczesnej architektury, np. w połączeniu z innymi materiałami ogrodzeniowymi, jak choćby siatka czy panele stalowe;

  • Jako mur oporowy do umocnienia skarp - kamień łupany to trwały materiał, który zabezpieczy osuwający się teren, a przy tym będzie się wspaniale prezentować.

Zalety i wady ogrodzenia łupanego

Ogrodzenia łupane imitują naturalny kamień - dlatego według niektórych to najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu, że pasują zarówno do klasycznej, jak i modernistycznej zabudowy. Ogrodzenie łupane betonowe świetnie komponuje się także z innymi elementami architektury (np. pergolami lub altankami) oraz różnego typu roślinnością. Potrzebujesz bardziej przekonać się do zakupu ogrodzenia łupanego? Poznaj wady i zalety tego typu płotu!

 

Estetyka ogrodzenia łupanego

Przede wszystkim ogrodzenie z kamienia łupanego to opcja dla osób, które cenią sobie ponadczasowe rozwiązania. W przeciwieństwie do niskiej jakości stali, upływ czasu wpływa na kamień… pozytywnie! Z czasem materiał ten nabiera szlachetnego wyglądu i wygląda naturalnie. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na ogrodzenie łupane pełne, czy łączone np. z palisadą łupaną - nigdy nie wyjdzie ono z mody. To niewątpliwa zaleta tego rodzaju ogrodzenia.

Fot. Ogrodzenie łupane znakomicie prezentuje się, np. w połączeniu z palisadą lub eleganckimi przęsłami drewnianymi.

Do budowy ogrodzenia z kamienia stosuje się różnorodne materiały - zarówno kamień naturalny, jak i materiały betonowe. Bloczki łupane powstają z połączenia najwyzszej jakości cementu oraz kruszywa. Dodatkowo możesz wybierać także spośród różnych kolorów kamienia. Dostępne są np. ogrodzenia łupane szare, czerwone czy piaskowe. To, na jaki kamień się zdecydujesz zależy przede wszystkim od Twojego poczucia estetyki.

 

Ekologia a ogrodzenie z kamienia

Ogrodzenie z kamienia łupanego jest rozwiązaniem ekologicznym. Proces produkcji kamienia, niezależnie od tego czy jest on tworzywem naturalnym, czy mieszanką szlachetnego kamienia z betonem, generuje mniej odpadów i jest bardziej przyjazny dla środowiska niż produkcja ogrodzenia metalowego

 

Fundament pod ogrodzenie z kamienia łupanego

Konstrukcję ogrodzenia warto postawić na tzw. ławie ciągłej fundamentowej, o minimalnej szerokości 30 cm. Fundament pod ogrodzenie z kamienia łupanego powinien być ulokowany w gruncie - zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami - poniżej tzw. poziomu przemarzania gruntu. Ławę fundamentową należy wykonać z wysokiej jakości betonu oraz zbrojenia wraz z izolacją. Nie brzmi to łatwo, prawda? Dlatego do budowy fundamentu pod ogrodzenia łupane rekomendujemy wynajęcie profesjonalnej ekipy.

 

Sposób montażu ogrodzenia z kamienia łupanego

Montaż ogrodzenia łupanego może różnić się od siebie, w zależności od rodzaju używanego materiału. Budowa ogrodzenia z kamienia łupanego składa się z kilku etapów:

  1. wspomnianej już wcześniej budowy fundamentu pod ogrodzenie,
  2. montażu ogrodzenia łupanego,
  3. mocowania daszków,
  4. ewentualnej impregnacji i konserwacji ogrodzenia.

W porównaniu np. do montażu ogrodzenia panelowego - ogrodzenie łupane nie jest takie proste w postawieniu. To według niektórych wada tego modelu. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samemu zbudować takie ogrodzenie - skorzystaj z pomocy fachowców.

 

Ogrodzenie z kamienia łupanego - koszt

Ile kosztuje ogrodzenie z kamienia łupanego? Cena różni się ze względu na rodzaj surowca czy jego wymiary. Kamienie najlepiej kupować w pakietach - dzięki temu koszt ogrodzenia łupanego maleje.

Jaka jest cena ogrodzenia z kamienia? Przedstawiamy przykładowe koszty materiałów:

  • Cena ogrodzenia z naturalnego kamienia to kwota, która zależna jest od wybranego kruszcu. Np. koszt ogrodzenia z kamienia polnego to od 40 do 100 zł/tona, płot z granitu kosztuje od 350 do 2000 zł/tona.
  • Mur łupany pełny, w zależności od producenta kosztuje ok. 30 zł/sztuka.
  • Najbardziej opłaca się
  • Cena ogrodzenia z naturalnego kamienia to kwota, która zależna jest od wybranego kruszcu. Np. koszt ogrodzenia z kamienia polnego to od 40 do 100 zł/tona, płot z granitu kosztuje od 350 do 2000 zł/tona.

  • Mur łupany pełny, w zależności od producenta kosztuje ok. 30 zł/sztuka.

  • Najbardziej opłaca się budowa ogrodzenia z pustaków łupanych oznaczonych jako 38/22 i 38/38. Cena tego ogrodzenia z kamienia jest uzależniona od powierzchni działki. Koszt pustaka łupanego waha się od 10 do nawet 20 zł/sztuka.

  • oznaczonych jako 38/22 i 38/38. Cena tego ogrodzenia z kamienia jest uzależniona od powierzchni działki. Koszt pustaka łupanego waha się od 10 do nawet 20 zł/sztuka.

Pamiętaj o tym, że do ceny ogrodzenia z kamienia warto doliczyć koszt robocizny przy montażu płotu.

 

Pielęgnacja ogrodzenia łupanego

Ogrodzenie z kamienia łupanego nabiera pięknego wyglądu z czasem. Kamień świetnie wygląda pomimo upływu lat. Dodatkowo wysokiej jakości pustaki łupane są odporne na warunki atmosferyczne, w tym działanie wiatru, deszczu czy promienie słoneczne. Konstrukcja z tego materiału jest także odporna na uszkodzenia mechaniczne i zachowuje swoją formę przez długie lata.