Bloczki betonowe fundamentowe – szybki sposób na trwałe fundamenty

Nazwa

Bloczki betonowe fundamentowe wykorzystywane są przede wszystkim do budowy fundamentów. To jednak niejedyny sposób, w jaki możesz zastosować ten materiał. Do czego jeszcze się przyda? Ile kosztuje bloczek betonowy fundamentowy? Sprawdź najważniejsze informacje!

Do czego służą bloczki fundamentowe i jakie są ich zalety?

Bloczki betonowe fundamentowe znacząco ułatwiają prace przy budowie fundamentów domów i skracają czas ich trwania. Chętnie wykorzystywane są także z uwagi na ich właściwości: każdy bloczek betonowy fundamentowy jest odporny na działanie czynników atmosferycznych i ściskanie. Wszystko dzięki zastosowanym do ich produkcji materiałom. Bloczki powstają głównie z betonu klasy C12/15 lub C16/20. W sprzedaży dostępne są również bloczki betonowe fundamentowe wykonane z betonu klasy C20/25, ale używa się ich zdecydowanie rzadziej.

Fundament z bloczków betonowych to tylko jeden ze sposobów na ich wykorzystanie. Do czego jeszcze bloczki mogą Ci posłużyć? Wykorzystuje się je również m.in. do budowy słupów i ścian działowych. Popularne jest także wykonywanie podmurówek lub ogrodzeń z bloczków betonowych fundamentowych. Te elementy małej architektury przy wykorzystaniu bloczków odpowiedniej wielkości powstają równie szybko, co fundamenty.

Jak wykorzystać bloczki do budowy ogrodzenia? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule Ogrodzenie z bloczków betonowych – jak zbudować płot? Sprawdź też koniecznie nasze porady z artykułu Jak wykonać fundament pod ogrodzenie betonowe?

Fundament z bloczków betonowych krok po kroku

Zastanawiasz się, jak zrobić fundament z bloczków betonowych? Zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, sprawdź, czy w projekcie budynku uwzględniono właśnie ten rodzaj fundamentów. Pod uwagę bierze się właściwości gruntu oraz wysokość poziomu wody gruntowej. Nie bez znaczenia pozostaje również sam projekt budynku – ważne jest np. to, czy będzie on podpiwniczony.

Kolejnym zadaniem, które Cię czeka, będzie zakup odpowiedniej ilości bloczków. Jak obliczyć bloczki na fundament? Sprawdź wytyczne dołączone do projektu domu, a potem przelicz je. Sprawdź, ile waży bloczek betonowy fundamentowy, który wybrałeś. Podczas dokonywania obliczeń ważna będzie również wielkość bloczków i liczba warstw, które należy ułożyć. Istotnym parametrem jest wreszcie przyjęty sposób murowania.

Pamiętaj, że do budowy fundamentów niezbędna będzie zaprawa lub specjalistyczny klej, którymi zostaną połączone bloczki betonowe fundamentowe. Jaka zaprawa? Najlepiej, gdy temat ten omówisz z ekspertami lub ekipą budowlaną. Fachowcy z pewnością polecą Ci najlepsze rozwiązanie.

Kiedy zgromadzisz niezbędny materiał, możesz rozpocząć właściwe prace. Najpierw konieczne będzie wykonanie wykopu zgodnego z obrysem zaprojektowanego domu. Jego głębokość określa się na podstawie projektu. Szerokość wykopu to najczęściej ok. 1,5 m.

Gotowy wykop zabezpiecz za pomocą szalunków. Dopiero teraz można będzie przejść do budowania ściany fundamentowej z bloczków betonowych.

Wymiary i waga bloczków fundamentowych

Jak wybrać wielkość bloczków betonowych fundamentowych? Wymiary poszczególnych typów różnią się przecież między sobą. Podstawowa zasada mówi o tym, że im większe bloczki, tym szybsza budowa. Weź jednak pod uwagę sposób, w jaki mają one zostać ułożone oraz wymiary pozostałych elementów murowanych.

Najczęściej do budowy fundamentów wykorzystuje się bloczki w jednym z 3 popularnych wymiarów:

  • małe bloczki: 30x24x12 cm;
  • średnie o bokach długości 38x24x12 cm;
  • duże bloczki betonowe fundamentowe, których wymiary wynoszą 38x24x14 cm.

Ściany z bloczków fundamentowych stawiane są bardzo szybko!
Wielkość bloczków betonowych fundamentowych warto dobierać do reszty materiałów wykorzystywanych na budowie oraz sposobu ich układania.

Ile kosztują bloczki betonowe fundamentowe?

Z jakimi kosztami będziesz musiał się liczyć, zamawiając bloczki betonowe? Ile kosztuje postawienie ścian fundamentowych z bloczków betonowych? Cena zależy od rodzaju bloczków: ich wielkości i klasy betonu, z którego zostały wykonane. Pod uwagę powinieneś wziąć też głębokość, na jakiej stawiane są fundamenty. Bloczki betonowe to jednak niejedyny koszt, z którym przyjdzie Ci się liczyć. Dodać do niego musisz także cenę robocizny. Dlatego też, zanim zdecydujesz się na współpracę z konkretną ekipą budowlaną, dobrze sprawdź opinie na jej temat. Porównaj także otrzymaną ofertę z tym, co może zaproponować Ci konkurencja.

Przy wyborze ekipy budowlanej nie ograniczaj się jedynie do firm z ościennych miejscowości. Czasem dużo tańsze może okazać się zatrudnienie ekspertów, którzy przyjadą na miejsce budowy nawet z mocno oddalonego od Ciebie miasta!

Gdzie szukać dobrej jakości bloczków betonowych? Zacznij od firmy z doświadczeniem!

Czym różnią się od siebie bloczki betonowe fundamentowe? Czym są bloczki betonowe fundamentowe lambda? Jeśli nie nie masz czasu zagłębiać się w szczegóły i szukać odpowiedzi, zaufaj ekspertom! W Betto znajdziesz bloczki betonowe wykonane z wysokiej klasy betonu. Są dostępne w 3 najpopularniejszych rozmiarach, tak, abyś na pewno nie musiał szukać dalej! Wszystkie są atestowane i spełniają normy ISO 9001-2000.

Sprawdź naszą ofertę i zamów potrzebne Ci bloczki! Masz wątpliwości? Skontaktuj się z nami! Nasi fachowcy chętnie wysłuchają Cię, odpowiedzą na wszystkie pytania i doradzą najlepsze rozwiązanie!