Pustak śrutowany – gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Nazwa

 

Pustaki ogrodzeniowe to bardzo wszechstronne materiały budowlane. Można z nich tworzyć wiele rozmaitych konstrukcji – nie tylko płotów czy podmurówek, ale również innych elementów małej architektury. Co więcej, zachwycają różnorodną stylistyką – dostępne są w wielu kolorach oraz trzech podstawowych wariantach wykończenia. Oprócz pustaka łupanego i gładkiego warto zwrócić uwagę na pustak śrutowany. Czym się wyróżnia i gdzie może być stosowany?

Czym wyróżnia się pustak śrutowany?

Bloczki betonowe są coraz popularniejszym materiałem ogrodzeniowym. Inwestorzy cenią je za solidność i trwałość, ale również ponadczasową estetykę czy łatwość utrzymania oraz pielęgnacji. Ich dużym atutem jest również wszechstronność. Pozwalają na tworzenie zarówno słupków czy podmurówek jako ramy dla gotowych przęseł ogrodzeniowych, jak i pełnych murów o dowolnej wysokości. Zróżnicowanie stylistyczne pozwala zaś dobrać pustaki betonowe zgodnie z indywidualnym gustem i dopasować je do otoczenia.

Pustaki łupane o wyraźnej, nierównomiernej fakturze przypominającej łupany kamień są najpopularniejsze. Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak również inne rozwiązania – pustaki gładkie i śrutowane. 

Pustak śrutowany stanowi odmianę pustaka gładkiego, ale zamiast idealnie wyszlifowanej powierzchni ma delikatnie chropowatą, ziarnistą fakturę, która prezentuje się bardzo elegancko. To nieco nowocześniejsze rozwiązanie od pustaka łupanego. Regularny kształt bloczków ułatwia tworzenie geometrycznych konstrukcji, które wpisują się w najnowsze trendy architektoniczne. 

Decydując się na pustak gładki śrutowany, stawiasz więc na budulec, który jest nadal elegancki, ale znacznie mniej tradycyjny w swoim wydźwięku. Warto zaznaczyć, że jest to również wybór ponadczasowy, który będzie się prezentować tak samo dobrze nawet za kilkadziesiąt lat.

Pustak śrutowany – jak go wykorzystać?

Podstawowym zastosowaniem pustaka śrutowanego jest budowa ogrodzeń. Można go jednak wykorzystać na różne sposoby. Bloczki ustawia się jedne na drugich, jak klocki, łącząc zaprawą. Następnie zalewa ich wnętrze płynnym betonem, dzięki czemu powstaje trwała i bardzo stabilna konstrukcja. Umożliwia to tworzenie:

  • pełnych murów i ich fragmentów – jeśli zależy Ci na prywatności lub osłonięciu działki, z pustaków śrutowanych możesz zbudować mur o dowolnej wysokości;

  • słupków ogrodzeniowych – słupki z pustaka śrutowanego dodają solidności i elegancji każdej konstrukcji; będą się świetnie prezentować zarówno z przęsłami w tradycyjnym stylu (np. kutymi), jak i tymi nowocześniejszymi;

  • podmurówek – solidna podmurówka wykonana z pustaka śrutowanego będzie również bardzo elegancka.

Ponadto pustak śrutowany może być wykorzystywany do budowy innych konstrukcji w przydomowym ogrodzie lub w przestrzeni publicznej. Świetnie nada się m.in. do konstrukcji:

  • wszelkich murków i przepierzeń pozwalających na oddzielenie poszczególnych stref terenu,

  • donic, pojemników na rośliny,

  • ogrodowego siedziska, podstawy ławki, stołu lub baru,

  • budowy altany, wiaty,

  • zabudowy grilla oraz innych elementów małej architektury.

Łatwość zastosowania i wszechstronność sprawiają, że pustaki śrutowane świetnie sprawdzają się zarówno na prywatnych działkach, jak i przy aranżacji parków, skwerów, placów, bulwarów i innych przestrzeni miejskich. Bardzo często wykorzystuje się je również na terenach osiedli mieszkaniowych. Bardzo dobrze komponują się szczególnie z nowoczesnym budownictwem wielorodzinnym.

 

Pustak śrutowany – podmurówka i słupk

Pustak śrutowany to świetny budulec do stworzenia solidnej podmurówki oraz słupków. Taką „ramę” można wypełnić dowolnymi przęsłami, by uzyskać pożądany efekt wizualny i funkcjonalny.

 

Pustak śrutowany – jak go zestawiać?

Jak sprawić, by pustak gładki śrutowany stanowił harmonijną aranżację z innymi elementami znajdującymi się na posesji? Warto zwracać uwagę na zestawienia. Stworzenie spójnego połączenia nie powinno być trudne ze względu na uniwersalność stylistyczną pustaków.

Z uwagi na to, że fakturą i kolorystyką przypominają kamień, świetnie pasują do innych elementów o naturalnym charakterze. Dlatego można je zestawić z drewnianymi panelami ogrodzeniowymi, żywopłotem lub pnączami. Stanowią również bardzo dobre tło dla zielonego, zadbanego ogrodu. Chłodny charakter bloczków betonowych będzie tworzył bardzo przyjemny kontrast z każdym „żywym” elementem aranżacji.

Bardzo interesująco wypadają jednak również zestawienia z metalami. Pustak śrutowany w połączeniu z eleganckimi kutymi przęsłami będzie się prezentować bardzo wytwornie. To idealne towarzystwo dla dużej posesji, na której stoi imponujący dom. Miłośnicy bardziej współczesnych rozwiązań mogą zaś połączyć elementy wykonane z pustaka śrutowanego np. z przęsłami aluminiowymi o nowoczesnej formie. Ponadto można wykorzystać ten budulec do stworzenia donic w ogrodzie. Ich geometryczne formy w połączeniu z surową elegancją betonu dadzą bardzo nowoczesny efekt.

Pustak śrutowany może być znakomitym wyborem nie tylko do budowy ogrodzenia, ale również przy urządzaniu terenów zielonych lub rekreacyjnych. Jeśli szukasz bloczków wysokiej jakości, które jednocześnie zachwycą Cię swoim wyglądem, sprawdź ofertę Betto!