Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – na którą się zdecydować?

Nazwa

Brama powinna być dopasowana do stylu reszty ogrodzenia, funkcjonalna i trwała. Jaką więc najlepiej wybrać? Czy lepiej sprawdzi się brama przesuwna, czy może warto, aby wjazd na Twoją posesję umożliwiała brama dwuskrzydłowa? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule!

Czym różni się brama przesuwna od dwuskrzydłowej?

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, jaka brama lepsza – przesuwna czy dwuskrzydłowa, sprawdź, czym dokładnie różnią się te typy bram. Poznaj także najważniejsze zasady wyboru bramy – dokładnie omawiamy je w artykule „Jaką bramę wjazdową wybrać? 4 praktyczne wskazówki”.

Brama przesuwna jest obecnie najchętniej wybieranym typem bramy. Jej montaż wymaga wydzielenia wolnej przestrzeni wzdłuż linii ogrodzenia z jednej strony wjazdu. Brama przesuwna szczególnie dobrze wygląda jako wykończenie nowoczesnych ogrodzeń.

Brama dwuskrzydłowa prezentuje się zazwyczaj bardziej elegancko niż przesuwna. Zajmuje niewiele miejsca, więc dobrze sprawdza się na wąskich posesjach. Aby ją zamontować, musisz jednak pozostawić przy wjeździe na tyle dużo wolnego miejsca, żeby skrzydła bramy mogły się swobodnie otworzyć.

Brama przesuwna czy otwierana? Zalety każdego rozwiązania

Czy na Twojej posesji lepiej sprawdzi się brama wjazdowa przesuwna, czy dwuskrzydłowa? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Każde z rozwiązań ma swoje zalety.

Wygodna i bezpieczna brama przesuwna

Jeśli zdecydujesz się na montaż bramy przesuwnej, na pewno zaoszczędzisz sporo miejsca na posesji. Będziesz mógł swobodnie aranżować podjazd, bez konieczności pozostawiania wolnej przestrzeni na rozwierane skrzydła bramy. Brama przesuwna jest także bardzo bezpieczna i stabilna – nie otworzy jej nawet najmocniejszy podmuch wiatru. Co więcej, ten typ bramy z łatwością wyposażysz w system antywłamaniowy.

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia wyglądu bramy i całego ogrodzenia. Bramy przesuwne dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Mogą mieć dowolną, dobraną przez Ciebie, długość!

Jednym z modniejszych typów bram przesuwnych jest brama panelowa. Dlaczego tak chętnie wybierają ją nasi Klienci? Sprawdź w artykule Brama przesuwna panelowa, z którą zaoszczędzisz miejsce na działce.

Elegancka brama dwuskrzydłowa

Jeśli codziennie korzystasz z samochodu, bramę dwuskrzydłową, tak jak przesuwną, możesz wyposażyć w system automatycznego otwierania. Jakie są pozostałe zalety montażu bramy dwuskrzydłowej?

  • Ten typ bramy wygląda bardzo elegancko i efektownie. Jeśli chcesz podnieść prestiż swojej posesji, zdecyduj się właśnie na bramę dwuskrzydłową. Może ona być utrzymana w klasycznym stylu i zostać wykuta na Twoje indywidualne zamówienie!

  • Ręcznie otwierana brama dwuskrzydłowa, zwłaszcza dostępna w stałej ofercie wybranej przez Ciebie firmy, to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Taka brama będzie tańsza niż brama przesuwna.

  • Jeśli Twoja posesja jest długa i wąska, wybierz bramę dwuskrzydłową. Do jej montażu nie jest konieczne pozostawianie dużej ilości miejsca wzdłuż ogrodzenia.

Klasyczna brama dwuskrzydłowa

Klasyczna brama dwuskrzydłowa wygląda bardzo elegancko. Nie pasuje jednak do posesji urządzonych w nowoczesnym stylu.

Brama dwuskrzydłowa czy przesuwna? Wady obu rozwiązań

Zanim ostatecznie podejmiesz decyzję, czy lepiej w Twoim przypadku sprawdzi się brama przesuwna, czy dwuskrzydłowa, poznaj jeszcze minusy obydwu rozwiązań.

Brama przesuwna – przygotuj miejsce wzdłuż ogrodzenia

Jeśli podoba Ci się łatwość, z jaką działa brama przesuwna (szczególnie wersja z napędem), być może to właśnie ten typ wykończenia do ogrodzenia powinieneś wybrać. Pamiętaj jednak, że konieczne będzie regularne czyszczenie szyny bramy samonośnej. Jeśli zaniedbasz tę czynność, brama może się zacinać!

Największym ograniczeniem w montażu bramy przesuwnej jest jednak konieczność wygospodarowania odpowiednio dużej ilości wolnego miejsca wzdłuż linii ogrodzenia. Konstrukcja bramy opiera się o przeciwwagę – wzdłuż ogrodzenia musi więc zostać zamontowany obciążnik. Długość takiej przeciwwagi to zwykle ok. ⅓ długości skrzydła bramy (choć zależy to także od materiału, z którego wykonana jest brama). Jeśli więc zamierzasz zamontować np. bramę o szerokości 5 m, przy wjeździe powinieneś wygospodarować co najmniej 7 m miejsca.

Brama dwuskrzydłowa, czyli rozwiązanie tylko dla głębokich posesji

Czy wybór bramy dwuskrzydłowej wiąże się z jakimiś niedogodnościami? Jak każde inne rozwiązanie, również i to ma swoje wady:

  • Przede wszystkim Twoja posesja musi być odpowiednio głęboka, a przy wjeździe nie może pojawić się nic, co utrudni otwieranie skrzydeł bramy. Przed jej montażem konieczne może więc okazać się usunięcie blisko rosnących drzew lub wcześniej zaprojektowanych rabat kwiatowych.

  • Bramę dwuskrzydłową koniecznie należy wyposażyć w rygle. Bez takiego dodatkowego, zabezpieczenia jej skrzydła mogą otworzyć się samoistnie podczas silnego wiatru.

  • Po zainstalowaniu bramy dwuskrzydłowej pamiętaj o tym, aby nie parkować zbyt blisko niej. Zimą będziesz też musiał regularnie odśnieżać podjazd, bo śnieg utrudnia otwieranie bramy. Szczególnie dokuczliwe może to okazać się w sytuacji, kiedy wyjazd planujesz wcześnie rano po nocnych, intensywnych opadach śniegu.

  • Skrzydła bramy (zwłaszcza szerokie) bywają bardzo ciężkie. Codzienne ręczne otwieranie ich może utrudniać wyjazd z posesji niektórym grupom osób – zwłaszcza seniorom i kobietom w ciąży.

  • Automatyczna brama dwuskrzydłowa jest droższa niż przesuwna. Wynika to z faktu, że konstrukcja wymaga zamontowania 2 (a nie jak w przypadku bramy przesuwnej 1) siłowników.

Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – cena

Jeśli podejmując decyzję o tym, czy lepiej sprawdzi się brama przesuwna, czy otwierana, kierujesz się głównie ceną, postaw na bramę dwuskrzydłową otwieraną ręcznie. Jest to najtańsze rozwiązanie.

Zależy Ci na bramie otwieranej automatycznie? Jeśli tylko kształt działki na to pozwala, wybierz bramę przesuwną.

Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa? Sprawdź ofertę Betto!

Niezależnie od tego, czy na Twojej posesji pojawi się brama dwuskrzydłowa, czy przesuwna, wybierz dobrej jakości produkt sprawdzonego producenta. W ten sposób zyskasz gwarancję, że brama posłuży Ci przez wiele lat. Marka Betto obecna jest na rynku już od 1984 r. Ponad 30 lat doświadczenia sprawia, że wiemy jak dobierać produkty i trafiać w gusta naszych Klientów. Skontaktuj się z nami i wspólnie wybierzmy najlepsze rozwiązanie do Twojej posesji!