Ogrodzenie z płyt betonowych... to już nie to co kiedyś!

Nazwa

Przęsła betonowe są coraz częściej wykorzystywane do tworzenia ogrodzeń prywatnych posesji. Kojarzone niegdyś przede wszystkim z terenami przemysłowymi, dziś zachwycają udoskonalonymi konstrukcjami i ciekawym wzornictwem. Łatwe w montażu i trwałe ogrodzenie z płyt betonowych może stanowić idealne uzupełnienie Twojej działki. Sprawdź, jakie rozwiązania są obecnie dostępne, by wybrać takie, które spełni Twoje oczekiwania.

Płot z płyt betonowych – solidne i… ładne

Coraz większa liczba inwestorów prywatnych decyduje się grodzić swoje posesje płotem z płyt betonowych. Powód? Producenci ogrodzeń betonowych zaczęli coraz większą uwagę przykładać do walorów estetycznych tego rozwiązania ogrodzeniowego, do tej pory kojarzonego z niezniszczalnością, ale też pewną topornością i mało współczesnym wyglądem. To się zmieniło. Obecnie produkowane przęsła betonowe swoim charakterem z powodzeniem wpisują się w nowoczesną miejską i podmiejską architekturę. Modyfikacji uległa zresztą nie tylko sama prezencja, ale też zastosowane w produkcji mieszanki, sposób zbrojenia i impregnacji, sprawiając, że gotowe przęsła betonowe stały się atrakcyjną alternatywą dla innych rozwiązań. Jak zatem przedstawia się gama dostępnych wzorów, faktur, wybarwień i wymiarów?

To może Cię zainteresować: Jak wykonać fundament pod ogrodzenie betonowe?

Przęsła betonowe – wymiary

Dzięki modułowej konstrukcji ogrodzenie z płyt betonowych może przyjąć dowolną wysokość. Najczęściej materiał ten służy do wykonywania pełnych płotów, które zapewniają całkowite odizolowanie od świata zewnętrznego. Mało które rozwiązanie może zapewnić tak wysoki poziom prywatności jak ogrodzenia betonowe. Wymiary płyt pozwalają na utworzenie szczelnej bariery o wybranej wysokości będącej wielokrotnością szerokości deski (standardowa wysokość jednej deski betonowej to 30 cm), dzięki czemu płot może być w pełni dopasowany do potrzeb inwestora. Długość przęsła betonowego to zwykle ok. 150 cm.

Prefabrykaty na płot i podmurówkę

Standardowy płot z płyt betonowych jest szczelny, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Gotowe moduły świetnie łączą się również z elementami ażurowymi. Dla przykładu można z nich szybko wykonać podmurówkę, na której staną metalowe panele ogrodzeniowe.

Podmurówka z płyty betonowej pod ogrodzeniem panelowym - betto.pl

Wykorzystanie prefabrykowanej deski betonowej do budowy podmurówki jest doskonałym sposobem na przyspieszenie budowy ogrodzenia i optymalizację jej kosztów.

Przeczytaj również: Ogrodzenie pełne – z czego budować?

Ogrodzenie betonowe dwustronne – wzory i wybarwienia 

Do najbardziej zaskakujących zalet płotów betonowych należy jednak estetyka. Prezentują się one dużo bardziej atrakcyjnie niż te stawiane jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie standardem są ogrodzenia dwustronne, które mają taką samą fakturę po obu stronach. Dzięki temu wyglądają bardzo dobrze zarówno od strony posesji, jak i od ulicy. Wykonuje się je w wielu wariantach stylistycznych różniących się przede wszystkim strukturą. Do wyboru są takie rozwiązania jak:

  • piaskowiec – struktura naturalnego kamienia,
  • cegła – struktura ceglanego muru,
  • drewno – struktura desek drewnianych.

Co ważne, płyty na płot betonowy dwustronny są barwione w masie. Oznacza to, że ich kolor pozostaje niezmienny przez wiele lat. Dzięki specjalnej impregnacji ogrodzenie dobrze opiera się również wszelkim zanieczyszczeniom. Od czasu do czasu wystarczy je umyć – najlepiej myjką ciśnieniową. Warto również pamiętać, że przęsło płotu betonowego może się składać z elementów w różnych kolorach, co pozwala uzyskać bardzo ciekawe rezultaty. Modułowa konstrukcja umożliwia tworzenie dowolnych kombinacji.

Płot z prefabrykatów betonowych – ciekawy efekt niewielkim kosztem

Naturalny piaskowiec na ogrodzenie to duży wydatek, a ponadto skomplikowany montaż i znacznie trudniejsze utrzymanie. Tymczasem płot betonowy piaskowiec jest bardzo trwały, łatwy w utrzymaniu i niedrogi, a przy tym równie elegancki. Świetnie nada się do ogrodzenia posesji w tradycyjnym stylu. 

Płyty betonowe imitacja drewna to z kolei idealny wybór dla działek zdominowanych przez naturę. Wykonany z nich płot będzie się doskonale komponować z zielenią. Jednocześnie imitacja drewna z betonu jest znacznie solidniejsza i łatwiejsza w utrzymaniu.

Ogrodzenie betonowe dwustronne z elementów w dwóch kolorach - betto.pl

Modułowość ogrodzeń betonowych dwustronnych pozwala tworzyć różnorodne kompozycje. Ciekawy efekt daje np. połączenie elementów w dwóch kolorach. Wśród dostępnych wybarwień dominują kolory naturalne – piaskowe brązy w różnej tonacjach, ale także neutralne szarości oraz grafit.  

Montaż płotu betonowego dwustronnego

Nowoczesne ogrodzenia z płyt betonowych, choć wizualnie lżejsze, nadal pozostają ogrodzeniami ciężkimi, a więc wymagają posadowienia na prawidłowo zbudowanym fundamencie, który zagwarantuje stabilność całej konstrukcji i wyeliminuje jej osiadanie. Sam montaż płotu przebiega stosunkowo szybko, ponieważ prefabrykowane elementy układa się jak klocki, stawiając kolejne przęsła płotu. Niemniej budowę takiego ogrodzenia warto powierzyć doświadczonej ekipie, a najlepiej poszukać dostawcy ogrodzeń betonowych, który w swojej ofercie ma również usługę montażu. Dzięki temu otrzymujesz gwarancję zarówno na elementy konstrukcji, jak i sposób ich montażu i w razie reklamacji unikasz kłopotliwego przerzucania się odpowiedzialnością między dostawcami. 

Chcesz postawić solidny, estetyczny płot, który przetrwa wiele lat? Zależy Ci na profesjonalnym wykonawstwie i doradztwie? Skontaktuj się z nami!