Brama wjazdowa dwuskrzydłowa z furtką – wybierz uniwersalne rozwiązanie

Nazwa

Oddzielenie prywatnej posesji od przestrzeni publicznej jest ważne nie tylko z powodu bezpieczeństwa. Jest to również bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Zastanawiasz się jak to zrobić? Popularną opcją jest wybór bramy wjazdowej dwuskrzydłowej z furtką. Dowiedz się więcej na ten temat i zdecyduj, czy przy Twoim ogrodzeniu lepiej sprawdzi się brama wjazdowa dwuskrzydłowa z furtką i napędem, czy raczej wersja manualna.

O czym warto wiedzieć przed montażem bramy dwuskrzydłowej z furtką?

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa z furtką to bardzo dobry wybór, jeśli Twoja działka jest wąska i szukasz rozwiązania zajmującego niewiele miejsca. Duże znaczenie ma także cena – montaż bramy dwuskrzydłowej jest znacznie tańszy niż instalacja np. bramy przesuwnej.

Zanim jednak wybierzesz odpowiedni model, zwróć uwagę na ukształtowanie terenu na posesji.

  • Brama wjazdowa dwuskrzydłowa z furtką może zostać zamontowana, o ile tuż przy wjeździe teren jest na tyle równy, aby możliwe było otwarcie obu skrzydeł. Jeśli tak nie jest, najpierw konieczne będzie wyrównanie go. Problem pojawi się natomiast w przypadku działki usytuowanej na pochyłym terenie. O tym, jak w takiej sytuacji dobrać i zamontować ogrodzenie, przeczytasz w artykule Ogrodzenie na pochyłym terenie – jakie wybrać?.
  • Instalując bramę wjazdową dwuskrzydłową z furtką, pamiętaj też, że zbyt blisko wjazdu nie mogą znajdować się rośliny, drzewa albo inne elementy, które utrudniałyby otwieranie bramy.

Szerokość bramy dwuskrzydłowej, która zapewni Ci komfortowy wjazd na posesję

Nie mniej istotne są zasady wynikające z przepisów. Zgodnie z nimi brama dwuskrzydłowa nie może otwierać się na zewnątrz posesji, a sam wjazd powinien mieć przynajmniej 2,4 m szerokości.

Jeśli dysponujesz dużą działką, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wjazd na jej teren zaczynał się od szerokiej bramy wjazdowej dwuskrzydłowej z furtką (5 m lub więcej). W ten sposób zapewnisz komfortowy wjazd nie tylko sobie, ale i wszystkim gościom oraz dostawcom.

Rozwiązanie pośrednie to brama wjazdowa dwuskrzydłowa 4 m (z furtką w komplecie). Wjazd na teren posesji wciąż będzie dość szeroki i wygodny, a jednocześnie nie zajmie zbyt wiele miejsca.

Więcej informacji o tym, jak dobrze dopasować szerokość bramy wjazdowej do rodzaju terenu, znajdziesz w artykule: Jak dopasować szerokość bramy wjazdowej?

 

Dobre umiejscowienie bramy i furtki to podstawa!

Jeśli już na etapie planowania i wytyczania ogrodzenia zdecydowałeś, w którym miejscu powinna znaleźć się brama wjazdowa dwuskrzydłowa z furtką – świetnie! Dzięki temu konkretne prace będą sprawniej prowadzone.

Dopiero szukasz najlepszego miejsca, w którym powinna zostać zamontowana brama i furtka? Jeśli tak, przede wszystkim zarezerwuj go odpowiednio dużo: wygodna brama wjazdowa powinna liczyć minimum 3 metry szerokości. Komfortowa w użytkowaniu furtka to z kolei taka o szerokości co najmniej 90–100 cm. Pamiętaj też, że świetnym rozwiązaniem jest takie usytuowanie bramy wjazdowej dwuskrzydłowej z furtką, aby widzieć ją z okien znajdującego się na posesji budynku. W ten sposób łatwiej będzie Ci zachować bezpieczeństwo i kontrolować wjeżdżające i wyjeżdżające samochody.

Rozważ też zainstalowanie przy furtce domofonu oraz systemu, który umożliwi Ci otwieranie zarówno furtki, jak i bramy bez wychodzenia z domu. Taki mechanizm docenisz zwłaszcza zimą albo w sytuacji, gdy niespodziewani goście zaskoczą Cię w trakcie pracy.

Automatyczna czy manualna brama wjazdowa?

Szukasz uniwersalnego rozwiązania na co dzień? W takim razie dobrym wyborem będzie brama wjazdowa dwuskrzydłowa z furtką i napędem. Dlaczego? Przede wszystkim jej użytkowanie jest znacznie bardziej komfortowe niż codzienne ręczne otwieranie i zamykanie skrzydeł bramy. Co więcej, jeśli Twoja posesja łączy się z ruchliwą drogą publiczną – wysiadanie z samochodu i pozostawianie go (nawet na chwilę) po to, aby otworzyć bramę, jest zdecydowanie mniej bezpieczne.

Im szerszy wjazd na posesję, tym większa i cięższa brama wjazdowa dwuskrzydłowa z furtką. Automatyczna konstrukcja jest w takiej sytuacji bardzo wygodna i ułatwia korzystanie z bramy również osobom, które nie powinny lub nie mogą mieć do czynienia z wysiłkiem fizycznym. To np. seniorzy oraz kobiety w ciąży.

Brama wjazdowa z napędem

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa otwierana automatycznie to popularne rozwiązanie.

 

Kiedy sprawdzi się manualna brama wjazdowa dwuskrzydłowa z furtką?

Czy wobec tego ręcznie otwierana brama wjazdowa dwuskrzydłowa z furtką w ogóle się nie sprawdza? Nie! Taką bramę warto wybrać, jeśli szukasz budżetowych rozwiązań. Będzie ona świetnym rozwiązaniem również wtedy, gdy rzadko korzystasz z samochodu, a na co dzień poruszasz się komunikacją miejską. W takiej sytuacji nie warto przepłacać i inwestować w bramę wjazdową dwuskrzydłową z furtką i napędem.

Brama otwierana ręcznie to także dobre rozwiązanie do ogrodzeń przy wszelkich rzadziej używanych posesjach – np. takich, na których znajdują się jedynie domki letniskowe. Taka brama będzie też świetnym wyborem, jeśli ogrodzenie montujesz wyłącznie tymczasowo.

Bramy wysokiej jakości? Poznaj rozwiązania marki Betto!

Kompleksową usługę zakupu oraz montażu wybranej bramy wjazdowej dwuskrzydłowej z furtką uzyskasz w firmie Betto. Od 1984 r. Betto dostarcza klientom różnego rodzaju systemy ogrodzeń. Poznaj całą ofertę firmy i wybierz solidną bramę w stylu i kolorze, które będą najlepiej dopasowane do stylistyki Twojej posesji.