Słupek do paneli ogrodzeniowych – jak wybrać ten najlepszy?

Nazwa

Słupki mogą się wydawać najmniej ekscytującą częścią ogrodzenia, ale w rzeczywistości są najważniejsze. W przypadku płotów panelowych to na nich opiera się cały ciężar konstrukcji. Odpowiadają za jej stabilność i wytrzymałość. Dlatego należy wybierać je starannie. Oczywiście słupek do paneli ogrodzeniowych powinien być trwały, odpowiednio wykonany, a także estetyczny. Jak wybrać ten najlepszy?

Słupek do paneli ogrodzeniowych – dostępne rozwiązania

Panele ogrodzeniowe bardzo często pojawiają się zarówno na prywatnych działkach, jak i np. wokół osiedli mieszkaniowych oraz siedzib rozmaitych firm i instytucji. Są bowiem praktyczne i wszechstronne. Dobrze zbudowany płot panelowy powinien bez problemu przetrwać wiele lat, a wysoka jakość elementów zagwarantuje łatwość utrzymania. 

Każdy z nich buduje się tak samo – w pierwszej kolejności montuje się słupki, a następnie przymocowuje do nich przęsła. Każdy słupek do paneli ogrodzeniowych musi być więc solidny, zakopany w ziemi na odpowiedniej głębokości oraz ustawiony z zachowaniem pionu, poziomu i właściwej wysokości.

Słupek ogrodzeniowy kwadratowy, prostokątny czy okrągły?

Jakie słupki ogrodzeniowe do paneli można znaleźć na rynku? Możliwości jest wiele. 

  • Najtańsze są te o przekroju okrągłym wykonywane z rur stalowych. Mogą one mieć różną średnicę i grubość ścianki. Należy jednak wybierać je ostrożnie, bowiem nie zawsze są prawidłowo wykonane. Jeśli decydujesz się na ich zakup, zawsze wybieraj ofertę renomowanego producenta, takiego jak Betto, by mieć pewność co do ich jakości.

  • Obecnie zdecydowanie najczęściej stosowany słupek ogrodzeniowy do paneli ma przekrój prostokątny. Jego wymiary również bywają zróżnicowane, ale standardowy model ma przekrój 60 x 40 mm. 

  • Do montażu bram stosuje się zwykle słupki ogrodzeniowe kwadratowe o przekroju 60 x 60 mm lub większym i nieco grubszych ściankach – wszystko zależy od tego, jak ciężka jest brama. Takie elementy można oczywiście stosować również do montażu przęseł ogrodzenia. Należy jednak pamiętać, że ze względu na konieczność zużycia większej ilości materiału do produkcji są one droższe.

Słupek do paneli ogrodzeniowych – jaka grubość ścianki?

Wybierając słupek do panelu ogrodzeniowego, zwracaj uwagę nie tylko na jego wymiary zewnętrzne czy wygląd, ale przede wszystkim na grubość ścianek. Dlaczego niekiedy pozornie podobne do siebie słupki diametralnie różnią się ceną? Właśnie ze względu na grubość. 

Na pewno nie warto decydować się na słupki o ściankach cieńszych niż 1,5 mm. Niektórzy z producentów próbują w ten sposób oszczędzać na materiale, dlatego uważaj! 1,5-milimetrowe ścianki będą odpowiednie do większości lekkich, drucianych paneli w standardowych wymiarach. Jeśli jednak warunki montażu są trudne albo panele z jakiegoś powodu cięższe, warto się zdecydować na słupki o solidniejszej budowie. Tak jak już wspomniano, jest to również wskazane przy bramach. Cena takich elementów jest wyższa, ale ten zakup na pewno się opłaci.

Słupek ogrodzeniowy do paneli – jaka wysokość?

Kolejnym ważnym wymiarem jest wysokość. Słupek ogrodzeniowy do paneli powinien być na tyle długi, by można było odpowiednio głęboko zakopać go w ziemi. Na jaką głębokość należy wkopać słupek ogrodzeniowy? Fundamenty powinny sięgać poniżej poziomu przemarzania gruntu, która jest zróżnicowana w zależności od regionu. Słupki zalewa się betonem, który stabilizuje całą konstrukcję, jednak może pękać, jeśli fundament nie zostanie osadzony odpowiednio głęboko. Sam dołek powinien mieć głębokość co najmniej 80 cm (lub nawet ponad metr w niektórych lokalizacjach), a słupek powinien sięgać przynajmniej do jego połowy. 

Najczęściej do zabetonowania przeznacza się od 50 do 80 cm słupka. Dlatego przy jego doborze do planowanej wysokości ogrodzenia (czyli wysokości paneli) należy zawsze dodać głębokość, na której będzie zakopany. Jeśli płot będzie uzupełniony o podmurówkę, należy również dodać jej wysokość. W praktyce więc przy budowie płotu o wysokości 1,5 m z 20-centymetrową podmurówką, należy kupić słupki o długości co najmniej 220 cm.

Ważny jest nie tylko odpowiedni wybór elementów, ale również ich montaż. Na jaką głębokość należy wkopać słupek ogrodzeniowy? Eksperci mówią o przynajmniej 50 – 80 centymetrach. Fundament powinien zaś sięgać poniżej poziomu przemarzania gruntu.

Słupek ogrodzeniowy ocynkowany – odpowiednie zabezpieczenie metalu

Wymiary słupka to jedno, ale niezwykle ważne jest również jego wykończenie – przede wszystkim zaś zabezpieczenie przed korozją. Elementy metalowe, o ile nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, bardzo szybko niszczeją wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Powstawaniu rdzy sprzyja szczególnie wilgoć, a zatem każde opady to ogromne zagrożenie dla powierzchni metalowych. 

Dlatego też jedynym słusznym wyborem jest słupek ogrodzeniowy ocynkowany. Cynkowanie (najlepiej ogniowe) polega na pokrywaniu elementów metalowych cienką warstwą cynku. To pierwiastek, który tworzy barierę ochronną na powierzchni stali. Dzięki temu jest ona znacznie mniej podatna na korozję. 

Efekty cynkowania nie są jednak wieczne. Bariera ochronna z czasem się utlenia, ponadto może być również uszkodzona mechanicznie. Dlatego jako dodatkową warstwę zabezpieczającą stosuje się farbę. Najczęściej słupek ogrodzeniowy ocynkowany maluje się proszkowo, co zapewnia jego równomierne pokrycie. Cynkowane i malowane słupki do paneli ogrodzeniowych są najtrwalsze, a przy tym najbardziej estetyczne. Dlatego na pewno będzie to najlepszy wybór.