Jakie słupki ogrodzeniowe metalowe wybrać? Okrągłe czy kwadratowe?

Nazwa

Dylemat, czy okrągły słupek ogrodzeniowy jest lepszy od kwadratowego, to jeden z istotniejszych, gdy nadchodzi czas wyboru, zakupu i montażu płotu albo paneli. Podpowiadamy, czym wyróżniają się oba rozwiązania, jakie są ich mocne i słabe strony, a także na co zwrócić uwagę przy kupnie oraz jak podejść do kwestii montażu słupków kwadratowych i okrągłych.

 

Rola słupków ogrodzeniowych

Bardzo często słupki są jedynymi elementami nośnymi ogrodzenia – konstrukcji, która ze względu na swoje przeznaczenie wymaga szczególnej solidności. Obojętnie, czy decydujesz się na lekkie i tanie siatki druciane, nowoczesne panele, czy ciężkie, eleganckie płoty – w każdym z tych ogrodzeń najprawdopodobniej użyjesz słupków, np. metalowych (do kwestii materiału wykonania przejdziemy w następnym fragmencie tekstu).

Istotny jest zatem przemyślany wybór modelu słupka ogrodzeniowego, a w dalszej części jego właściwy montaż, bo konstrukcja powinna być pewnie osadzona i skutecznie zabezpieczona. Pamiętaj też, że przez kolejne lata trzeba dbać o ogrodzenie (w tym słupki) zarówno ze względów estetycznych, jak i dla ich ochrony przed działaniem czynników atmosferycznych.

Przeczytaj również: Słupki łupane – czym się charakteryzują i gdzie się je stosuje?

Słupki metalowe – standard w nowoczesnych ogrodzeniach

Niezależnie od planowanego ogrodzenia na rynku znajdziesz bogaty wybór elementów drewnianych, ceglanych, betonowych czy kamiennych. Na ich tle słupki ogrodzeniowe metalowe (kwadratowe i okrągłe) wyróżniają się atrakcyjną ceną i praktycznymi właściwościami. Warto je polecić ze względu na uniwersalność zastosowania, bo pasują do niezliczonych wzorów i wariantów ogrodzeń z metalu, a także tworzyw sztucznych i kompozytów. Szeroka jest też dostępność wymiarów – słupki ogrodzeniowe metalowe kwadratowe 80 x 80 czy 100 x 100 cm otwierają długą listę wariantów, które łatwo wkomponować do planowanego płotu odgradzającego Twoją posesję od ulicy czy sąsiednich działek.

Nie sposób pominąć kwestii praktycznych. Wysokojakościowe słupki ogrodzeniowe przez wiele lat gwarantują trwałość i niezawodność, a przy tym są łatwe w utrzymaniu – szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę czyszczenie i konserwację elementów z innych materiałów, jak drewno, beton czy kamień. Ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, na które metalowe słupki ogrodzeniowe okrągłe i kwadratowe są narażone przez cały rok, zapewniają:

  • odpowiednie materiały wykonania – np. stal,

  • ocynkowanie,

  • malowanie proszkowe.

Jeżeli słupek został solidnie wykonany i solidnie osadzony w gruncie, odegra swoją rolę doskonale, nawet gdy planowany płot jest stosunkowo ciężki. Poszczególne modele różnią się wysokością czy grubością, ale ze względów praktycznych i estetycznych podstawowe pytanie brzmi tak jak w tytule naszego artykułu: „jakie słupki ogrodzeniowe wybrać – okrągłe czy kwadratowe?”.

Sprawdź także: Daszki ogrodzeniowe na murki i słupki - niezbędne wykończenie płotu

czarne ogrodzenie z kwadratowymi słupkami metalowymi

Słupki metalowe są dostępne w wersji zarówno kwadratowej, jak i okrągłej. Warianty prostokątne prezentują się nowocześniej i są nieco trwalsze, ale też droższe w zakupie.

Słupki ogrodzeniowe metalowe – okrągłe czy kwadratowe?

Przekrój kwadratowy (prostokątny) lub okrągły słupka ogrodzeniowego wpływa przede wszystkim na odbiór wizualny, dlatego jest to podstawowe kryterium wyboru. Kwadratowe warianty są odbierane jako nowocześniejsze od okrągłych i rzeczywiście – bardziej pasują do wielu nowoczesnych ogrodzeń, np. siatkowych czy panelowych.

Kluczowym aspektem produktu jest również solidność wykonania – konstrukcja ogrodzenia musi mieć bowiem stabilne oparcie w słupkach, które powstały z wysokojakościowego materiału zabezpieczonego przed korozją. Kwadratowe i prostokątne warianty metalowe są uważane za nieco bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, co nie zmienia faktu, że o trwałości decyduje głównie jakość danego produktu.

Nie oznacza to, że musisz ograniczać się wyłącznie do najdroższych, najgrubszych, najsolidniejszych słupków ogrodzeniowych metalowych. Również lekkie, okrągłe wersje wystarczą bowiem do podtrzymania siatki albo mniej obciążających przęseł. Dopiero wybór ciężkiego płotu z metalu czy drewna wymusza inwestycję w grube, masywne i bardzo solidne słupki z metalu, które są też droższe w zakupie.

  1. Montaż kwadratowych i okrągłych słupków ogrodzeniowych

Pierwszym krokiem jest wytyczenie linii ogrodzenia – w granicy działki albo dokładnie na niej. Rozmieszczenie słupków zależy od długości przęseł czy paneli. Gdy decydujesz się na siatkę, optymalna będzie odległość ok. 2-2,5 m. Ogrodzeniowe słupki metalowe muszą być osadzone w gruncie. Na jakiej głębokości? Ogólną regułą jest wkopanie się poniżej poziomu przemarzania gruntu. Upewnij się, że umieszczasz je dostatecznie głęboko. Następnie zadbaj o utrzymanie pionu i zalej betonem słupek na zaplanowanej wysokości, po czym zabezpiecz konstrukcję na czas zawiązywania się materiału. 

Sprawdź również: Prawidłowy montaż słupków ogrodzeniowych – 5 najważniejszych zasad

W naszej ofercie znajdziesz różnego rodzaju ogrodzenia (panelowe, palisadowe, siatkowe i inne), do których z łatwością dopasujesz estetyczne i trwałe słupki ogrodzeniowe metalowe okrągłe i kwadratowe. Sprawdź, który wariant będzie najlepiej uzupełniał się z płotem otaczającym Twoją posesję i postaw na trwałość, estetykę, łatwość utrzymania w czystości oraz atrakcyjną cenę! Skontaktuj się z nami!