Brama palisadowa – postaw na atrakcyjny wygląd posesji

Nazwa

Brama palisadowa to rozwiązanie często stosowane nie tylko przy posesjach prywatnych, ale także do odgradzania od przestrzeni publicznej nowoczesnych osiedli. Zastanawiasz się nad montażem takiej bramy przy swoim ogrodzeniu? Dowiedz się, z jakiego materiału powinna być wykonana oraz czy powinieneś wybrać bramę palisadową przesuwną, czy dwuskrzydłową.

Brama palisadowa, czyli rozwiązanie do nowocześnie urządzonych posesji

Brama palisadowa, złożona z poprzecznie lub pionowo ułożonych profili, od kilku lat jest niezwykle chętnie wybieranym elementem ogrodzenia. I nic dziwnego. Wykonana z aluminium szeroka brama palisadowa (4 m lub więcej), świetnie podkreśli nowoczesny charakter Twojej posesji. Z kolei brama wjazdowa palisadowa ze stali lub drewna pozwoli Ci podkreślić skandynawski albo klasyczny styl domu i ogrodu.

Czym różnią się poszczególne materiały, z których wykonywane są bramy i ogrodzenia palisadowe?

Drewniana, stalowa czy aluminiowa – która brama palisadowa będzie najlepsza?

Do wykonania bramy palisadowej najczęściej wykorzystuje się jeden z 3 rodzajów popularnych materiałów.

Brama palisadowa stalowa: pewność i wytrzymałość

Bramy stalowe są od lat chętnie wybierane z uwagi na ich wytrzymałość. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu dobrze chronią teren posesji. Stal jest jednak materiałem podatnym na działanie korozji. Abyś miał pewność, że stalowa brama przez lata będzie prezentowała się efektownie, poszukaj takiej, którą w procesie produkcji odpowiednio zabezpieczono (ocynkowano i pomalowano proszkowo).

Nowoczesna i lekka brama palisadowa aluminiowa

Aluminium to materiał coraz częściej wykorzystywany przy produkcji nowocześnie wyglądających bram wjazdowych (a więc takich jak np. brama palisadowa). Aluminiowa brama jest lżejsza niż stalowa – wygodniej ją transportować i montować.

Aluminium daje też większe możliwości aranżacyjne: z łatwością znajdziesz bramę w dowolnym kolorze lub taką, której profile będą udaną imitacją drewna. Wadą aluminium jest z kolei jego mniejsza wytrzymałość (w porównaniu do stali) oraz koszt.

Jeśli wahasz się, czy przy Twoim ogrodzeniu lepiej sprawdzi się stalowa, czy aluminiowa brama palisadowa, cena materiałów może być decydującym czynnikiem.

Brama palisadowa o klasycznym wyglądzie? Postaw na drewno!

Jeśli lubisz naturalne materiały, z pewnością zechcesz zamontować bramę palisadową wykonaną z drewna. Drewno jest zdecydowanie mniej trwałe niż stal, łatwiej ulega też uszkodzeniom mechanicznym. Jego zaletami są natomiast wygląd oraz łatwa konserwacja – wystarczy raz na 2–3 lata pomalować profile bramy odpowiednio dobranym preparatem impregnującym.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej sprawdzi się brama wykonana z drewna, aluminium, czy też ze stali. Zależy to od wielu czynników. Najważniejsze zasady, o których powinieneś zawsze pamiętać przy wyborze ogrodzenia i bramy palisadowej, znajdziesz w artykule Nowoczesne ogrodzenie domu – na co zwrócić uwagę?

Chcesz wiedzieć więcej na temat materiałów, z których wykonywane są ogrodzenia? Przeczytaj artykuł Rodzaje przęseł ogrodzeniowych palisadowych.

Brama palisadowa dwuskrzydłowa

Brama palisadowa wykonana z szerokich profili.

Brama palisadowa przesuwna czy dwuskrzydłowa?

Kiedy lepiej sprawdzi się brama palisadowa przesuwna, a kiedy – dwuskrzydłowa? Wiele zależy od usytuowania działki, wyglądu terenu oraz możliwości Twojego budżetu. Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie te czynniki, szybko podejmiesz właściwą decyzję!

Solidna brama palisadowa przesuwna

Wśród zalet bramy przesuwnej palisadowej należy wymienić przede wszystkim bezpieczeństwo. Solidna brama przesuwna nie otworzy się sama nawet przy wyjątkowo silnych podmuchach wiatru. Możesz więc pozwolić sobie na szeroki wjazd na posesję – nawet bramę palisadową 5 m!

Co więcej, bramę przesuwną bez problemu wyposażysz w system antywłamaniowy. Łatwo też dobierzesz rozmiar bramy do swojej posesji – brama palisadowa przesuwna może mieć właściwie dowolną długość.

Wybierając bramę przesuwną, pamiętaj o tym, że jej montaż jest możliwy jedynie na odpowiednio szerokiej posesji (szerokość ta musi być równa szerokości bramy oraz tzw. przeciwwagi). Brama przesuwna palisadowa jest także często droższą opcją niż brama dwuskrzydłowa.

Więcej na temat bram przesuwnych dowiesz się z artykułu Brama przesuwna panelowa, z którą zaoszczędzisz miejsce na działce.

Brama palisadowa dwuskrzydłowa: efektowna i ekonomiczna

Brama dwuskrzydłowa palisadowa to odpowiedni wybór, jeśli Twoja posesja jest wąska lub poszukujesz budżetowego rozwiązania (brama dwuskrzydłowa obsługiwana ręcznie to jeden z tańszych modeli wśród tego typu bram). Taka brama będzie też estetycznie wyglądała, a wyposażona w system automatycznego otwierania – zapewni Ci wygodę podczas wjazdu na posesję.

Zwróć jednak uwagę na to, że brama dwuskrzydłowa palisadowa uniemożliwi Ci parkowanie tuż przy wjeździe. Twoja posesja musi być też na tyle głęboka (a teren równy), aby skrzydła bramy otworzyły się do środka. Bramę dwuskrzydłową powinieneś także wyposażyć w zabezpieczenie (np. rygiel), które zapobiegnie samoistnemu otwieraniu się skrzydeł.

Modne bramy palisadowe od sprawdzonego producenta

Jeśli szukasz starannie wykonanej, solidnej bramy palisadowej, która przez lata zachowa estetyczny wygląd, sprawdź ofertę marki Betto. Ten producent i dystrybutor ogrodzeń jest obecny na rynku już od 1984 roku! Przez ten czas zdobył zaufanie i uznanie wielu klientów.