Jak zrobić taras z kostki brukowej – krok po kroku

Nazwa

Kostka brukowa to klasyczny materiał o bardzo szerokim zastosowaniu. Jest wykorzystywana zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i na prywatnych posesjach, ponieważ tworzy bardzo estetyczne, trwałe i praktyczne nawierzchnie. Nadaje się między innymi do konstrukcji tarasu. Podpowiadamy, jak zrobić taras z kostki brukowej krok po kroku.

Kostka na taras – czy warto?

Kostka brukowa na taras to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do wykończenia nawierzchni tarasu. Istnieje ku temu kilka powodów praktycznych. 

Bruk jest bardzo odporny na zróżnicowane warunki atmosferyczne  – w tym zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury. Łatwo utrzymać go w czystości – bardzo rzadko powstają na nim zabrudzenia, które wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ponadto kostka tarasowa tworzy twardą i stabilną powierzchnię. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie – nie straszne jej damskie obcasy, często odsuwane krzesła czy przestawianie mebli. Układa się ją bezpośrednio na gruncie, bez konieczności wykonywania betonowej wylewki.

Kostka tarasowa z całą pewnością zachęca również stylistyką. Jest estetyczna i elegancka. W zależności od upodobań pozwala tworzyć niepowtarzalne kompozycje przywodzące na myśl domy z Prowansji czy Toskanii, dodając aranżacji terenu wokół domu wiele uroku. Co bardzo ważne, jest ponadczasowa – nigdy nie wychodzi z mody. W połączeniu z jej doskonałą trwałością sprawia to, że nawierzchnią z kostki można się cieszyć przez wiele lat. 

Co ważne, kostka brukowa to nie tylko jeden klasyczny wzór. Obecnie jest to materiał dostępny w wielu wariantach różniących się przede wszystkim wymiarami, kształtem, kolorem i fakturą. Dzięki temu taras z kostki może się dopasować w zasadzie do każdego stylu architektonicznego, również nowoczesnego, i sposobu wykończenia budynku.

Czytaj również: Z czego zrobić podłogę na tarasie? Porównanie rozwiązań

Jak zrobić taras z kostki? Materiał i narzędzia

Budowanie tarasu z kostki należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego materiału i przygotowania sprzętu. Kostkę tarasową trzeba wybrać zgodnie z własnym gustem oraz stylem otoczenia, w którym się znajdzie. Różnorodność rozwiązań pozwoli Ci bez trudu znaleźć to właściwe. Pamiętaj, że różne typy czy kolory kostki można ze sobą łączyć, tworząc oryginalne i dekoracyjne kompozycje. 

Uwaga! Warto zwrócić uwagę na grubość materiału – nawierzchnia tarasu nie podlega dużym obciążeniom, dlatego wystarczy kupić kostkę o grubości 4 lub 6 cm. Te grubsze są przeznaczone do konstruowania ciągów pieszych o dużym natężeniu ruchu, a także podjazdów, ulic i parkingów.

Warto zawczasu zadbać o niezbędne narzędzia – montaż kostki brukowej na tarasie wymaga kilku specyficznych przyrządów. Potrzebny będzie np. specjalny gumowy młotek, który umożliwia odpowiednie osadzenie kostki w gruncie. Bardzo ważna jest również zagęszczarka, która pomaga przygotować podłoże – tylko odpowiednio utwardzone pozwoli uzyskać idealnie równą i trwałą nawierzchnię. Należy ponadto przygotować łopatę, łatę brukarską, piłę lub gilotynę do przycinania kostki, a także paliki i sznurek.

Układanie kostki brukowej - betto.pl

Każda kostka musi być mocno wbita w podłoże. Używa się w tym celu specjalnego gumowego młotka.

Jak ułożyć kostkę na tarasie krok po kroku?

Czas przejść do najważniejszego zagadnienia, czyli tego, jak ułożyć kostkę na tarasie. Jest to wieloetapowy proces, który należy rozpocząć od przeprowadzenia prac ziemnych. Jak już wspomniano, odpowiednie przygotowanie podłoża to klucz do równej i trwałej nawierzchni. 

  1. Wytyczenie granic tarasu – na początek należy wyznaczyć obszar, na którym będzie konstruowany taras, dodając do  niego mniej więcej pół metra zapasu z każdej strony. Następnie na wyznaczonym terenie należy wykonać wgłębienie na ok. 30 – 40 cm, projektując jednocześnie około 3-procentowy spadek, który pomoże w odprowadzaniu wody. Podczas prac trzeba również usunąć wszelkie chwasty czy kamienie.
  2. Utwardzanie gruntu  – na dno wykopu wysypuje się cienką warstwę piasku lub pospółki i całość dobrze ubija za pomocą zagęszczarki.
  3. Wykonanie podbudowy – to proces, który wymaga wysypania na terenie budowy warstwy kruszywa i jego dokładnego ubicia zagęszczarką.
  4. Ułożenie obrzeży – kolejno układa się obrzeża. Wybrane palisady, krawężniki lub inne elementy wbija się w ziemię, tworząc obramowanie tarasu.
  5. Ułożenie kostki – począwszy od brzegów tarasu, ku środkowi, z zachowaniem jednakowych odstępów. Warto wcześniej stworzyć dokładny projekt, by łatwo osiągnąć zamierzony efekt. Kostkę należy mocno wbijać w podłoże. W razie konieczności jej przycięcia stosuje się gilotynę lub piłę. 
  6. Wypełnienie przestrzeni między kostkami – odstępy pomiędzy kostkami uzupełnia się fugą – najczęściej jest to po prostu piasek, choć można również użyć specjalnego preparatu. Należy posypać nawierzchnię piaskiem i rozprowadzić go miotłą, tak by wypełnił szczeliny. Następnie całość polewa się wodą i powtarza proces nawet kilkakrotnie, do uzyskania oczekiwanego efektu.
  7. Ubicie gotowej nawierzchni – na sam koniec warto jeszcze raz ubić nawierzchnię, wykorzystując lekką zagęszczarkę ze specjalną gumową poduszką, która nie uszkodzi kostki.

Niekiedy po ułożeniu impregnuje się kostkę tarasową, by zapewnić jej jeszcze lepsze właściwości użytkowe. Na co dzień nawierzchnia nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej czyści się ją myjką ciśnieniową lub szorstką szczotką.

Wciąż nie jesteś pewien, jak ułożyć kostkę na tarasie lub po prostu wolisz powierzyć to zadanie fachowcom? Zapraszamy do kontaktu z Betto! Nasza oferta obejmuje nie tylko sprzedaż wysokiej jakości kostki, ale również jej profesjonalny montaż pozwalający uzyskać najlepszą trwałość nawierzchni.