Płyty chodnikowe w ogrodzie – jak je prawidłowo ułożyć?

Nazwa

Płyty chodnikowe w ogrodzie mogą posłużyć Ci zarówno do ułożenia ścieżki, jak i jako materiał do wyłożenia tarasu. Jak położyć płytki w ogrodzie? Czy tak samo układa się płyty betonowe i ceramiczne? Podpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku!

Rodzaje płyt chodnikowych do ogrodu

Układanie płytek chodnikowych w ogrodzie nie jest trudnym zadaniem. Istnieją pewne uniwersalne zasady, które ułatwią Ci pracę oraz sprawią, że stworzona przez Ciebie ścieżka będzie trwała i solidna. Zanim jednak je poznasz, zwróć uwagę na materiał, z którego zrobione są wybrane przez Ciebie płytki chodnikowe.

Do najbardziej popularnych należą beton oraz ceramika:

  • Betonowe płytki chodnikowe w ogrodzie będą stabilne, a ułożona z nich ścieżka przetrwa długie lata. Pamiętaj jednak, że betonowe płyty są dość ciężkie – przy ich przenoszeniu i układaniu możesz potrzebować pomocy. Co więcej, jeśli zdecydujesz na płyty betonowe wykonane w technologii wet-cast, konieczne będzie ich zaimpregnowanie przed przystąpieniem do układania ścieżki.

  • Możesz wybrać również ceramiczne płyty na ścieżkę w ogrodzie. Ich powierzchnia jest antypoślizgowa i łatwa do utrzymania w czystości. Płytki ceramiczne dają Ci wiele możliwości aranżacyjnych – bez problemu znajdziesz takie, które imitują drewno, kamień lub beton. Decydując się na ceramiczne płyty chodnikowe w ogrodzie, pamiętaj, że podczas układania niezwykle ważna będzie odpowiednia ich stabilizacja. Jeśli zaniedbasz ten etap prac i niezbyt dokładnie ułożysz płytki, mogą one klawiszować (nierównomiernie się uginać). A to prowadzi do szybkiego zniszczenia płyt – na ich powierzchni powstaną nieestetyczne rysy i pęknięcia.

Trwałą alejkę ogrodową ułożysz również z kostki granitowej. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Kostka granitowa – charakterystyka, układanie, ceny.

 

Ogólne zasady układania alejek ogrodowych z płyt

Niezależnie od tego czy ścieżka z płyt chodnikowych w ogrodzie zostanie ułożona z płytek betonowych, czy ceramicznych, powinieneś podczas pracy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Przede wszystkim pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odstępów między płytami. Ogólna zasada mówi, że im większe płyty w ogrodzie układasz, tym większe odstępy pomiędzy nimi powinieneś zachować. Zaleca się wręcz, aby minimalny odstęp wynosił ok. 5 mm. Może on być jednak znacznie większy – zależnie od płyt, ale też koncepcji ułożenia ścieżki.

Jeśli ścieżka ma stanowić jednolitą całość, bez trawiastych prześwitów, szczególnie uważnie wybierz fugę, która znajdzie się pomiędzy płytami. Powinna ona znacznie ograniczyć ilość porostów i źdźbeł trawy, które pojawią się pomiędzy płytami oraz ułatwić Ci utrzymywanie chodnika w czystości.

Chciałbyś, aby płyty, które wybrałeś, znalazły się również na tarasie? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł jak zaaranżować taras za pomocą płyt betonowych.

Płyty chodnikowe ułożone na betonie

Jak ułożyć płyty chodnikowe w ogrodzie? Najbardziej popularną (choć niełatwą) metodą jest układanie płyt na betonie. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, a na ułożenie ścieżki w ogrodzie z płyt betonowych lub ceramicznych nie masz zbyt wiele czasu, lepiej poproś o pomoc fachowców.

Prace trzeba zacząć od przygotowania wylewki. Jej wykonanie wymaga najpierw zebrania ok. 60 cm warstwy humusu. Ilość ta może być jednak nieco większa lub mniejsza – wiele zależy tu od grubości płyt, które zamierzasz położyć. Następnie na gruncie powinieneś ułożyć podbudowę, czyli ok. 30 cm warstwę żwiru.

Co dalej? Najpierw przygotuj podsypkę z piachu i cementu, którą następnie będziesz musiał polać wodą, wyrównać i ubić. Na warstwę podsypki trzeba jeszcze położyć folię izolacyjną i dopiero na nią wylać beton. Kiedy prace przygotowawcze będziesz miał za sobą, układanie płyt chodnikowych w ogrodzie będzie już proste.

Jak położyć płytki w ogrodzie? Przygotuj klej budowlany lub zaprawę cementową. Wybór spoiwa zależy od Twoich preferencji. Następnie nakładaj klej lub zaprawę w 5 miejscach (na rogach płyty i na jej środku) i ułóż płytę w wyznaczonym miejscu. Każdą płytę wypoziomuj – najlepiej przy pomocy gumowego młotka. Wybrałeś jasne płytki na ścieżki w ogrodzie? Do ich poziomowania wykorzystaj młotek z białej gumy, który nie pozostawi na powierzchni płyt żadnych śladów.


Pomiędzy wypoziomowanymi płytkami zostawiaj miejsce na fugi. Potem możesz do wykończenia prac wykorzystać fugi żywiczne w kolorze dopasowanym do koloru płytek albo wykonać fugowanie za pomocą piasku. Kiedy skończysz, przykryj ścieżkę folią. W ten sposób ochronisz ją przed wilgocią i kurzem. Folię umieść jednak nad płytkami, a nie bezpośrednio na nich – w ten sposób umożliwisz cyrkulację powietrza wewnątrz foliowego tunelu. Po 2 dniach usuń folię i zobacz, jak wyglądają ułożona przez Ciebie płytki ceramiczne lub płyty betonowe. Ogród zyska nowe oblicze!

 

Układanie ścieżki ogrodowej na trawie

Ścieżka ułożona z płyt chodnikowych na trawie.

 

Jak ułożyć płyty w ogrodzie, kiedy zależy Ci na naturalnym efekcie albo nie masz doświadczenia? Zdecyduj się na układanie płyt na trawie. Ta metoda jest bardzo łatwa!

Najpierw wyznacz ścieżkę. W tym celu ułóż wszystkie płyty w miejscach, w których ostatecznie powinny się znaleźć. Dokładnie oznacz szpadlem kontury każdej płytki. Teraz odsuń płyty i w wyznaczonych miejscach usuń ok. 8 cm warstwę humusu. W zagłębieniach umieść warstwę żwiru, która będzie pełniła funkcję stabilizującą, a na niej połóż płyty. Pamiętaj, aby płytki ceramiczne (albo płyty betonowe) w ogrodzie wystawały na wysokość ok. 0,5–1 cm nad powierzchnię podłoża. Teraz ostatecznie ustabilizuj każdą płytę przy pomocy gumowego młotka. To wszystko!

Idealna ścieżka ogrodowa? Skorzystaj z rad ekspertów!

Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie? Jak wybrać płyty ceramiczne? Jak położyć płyty betonowe w ogrodzie? Jeśli nie chcesz samodzielnie szukać odpowiedzi na te pytania, a praca przy układaniu płyt wydaje Ci się czasochłonną udręką, skorzystaj z pomocy profesjonalistów! W Betto nie tylko projektujemy i montujemy ogrodzenia posesji. Pomożemy Ci też podczas wyboru materiałów do prac w ogrodzie. Skontaktuj się z nami – chętnie omówimy wszystkie Twoje pomysły.