Ogrodzenie murowane – na jaki materiał się zdecydować?

Nazwa

Ogrodzenie murowane to jeden z najbardziej popularnych sposobów na estetyczne i praktyczne ogrodzenie nieruchomości. Takie rozwiązanie to propozycja skierowana głównie w stronę osób ceniących solidne i łatwe w utrzymaniu konstrukcje. Z czego można zrobić ogrodzenie murowane? Jakie materiały sprawdzą się najlepiej? Tego dowiesz się z naszego poradnika!

Ogrodzenie z bloczków płaskich

Pierwszą propozycją, na którą powinni zwrócić uwagę inwestorzy poszukujący rozwiązań w zakresie ogrodzeń murowanych, są ogrodzenia murowane z bloczków betonowych płaskich. Mogą one posłużyć zarówno do stworzenia pełnego muru okalającego całą posesję, jak i stać się budulcem podmurówki i słupków wypełnionych przęsłami wykonanymi z innego materiału, np. metalu.

Bloczki płaskie to betonowe pustaki w formie prostopadłościanów, które po ułożeniu wypełnia się płynnym betonem. Ich cechą charakterystyczną jest całkowicie gładka powierzchnia, która nadaje całości bardzo nowoczesnego, szykownego wyglądu. 

Ogrodzenie tego typu spełni nawet bardzo wygórowane wymagania dotyczące solidności, trwałości czy dużej odporności na trudne warunki atmosferyczne. Masywność ogrodzenia sprawia, że niezwykle trudno jest je uszkodzić w sposób mechaniczny czy sforsować w sytuacji, kiedy na posesję chciałyby dostać się osoby niepowołane. Atutem jest również relatywnie prosty montaż. W tym przypadku musisz jednak zadbać o porządny fundament pod ogrodzenie murowane.

Na jakie jeszcze zalety ogrodzenia murowanego z bloczków betonowych warto zwrócić uwagę? Z całą pewnością trzeba podkreślić, że z takiego rozwiązania ucieszą się osoby, które nie mają czasu na to, aby często konserwować płot. Ogrodzenie murowane z bloczków betonowych nie wymaga zaawansowanych czynności konserwacyjnych. Jest go dosyć łatwo postawić i jeszcze łatwiej utrzymać w idealnym stanie przez kolejne lata. Zależy Ci na wyjątkowo trwałym płocie? Postaw na ogrodzenie z bloczków płaskich. 

 

Ogrodzenie z kamienia łupanego

Ogrodzenie z kamienia łupanego łączy w sobie niezwykły kunszt i ogromną funkcjonalność. Chcesz, aby sąsiedzi z zazdrością patrzyli na Twoje ogrodzenie? Zainwestuj w kamień łupany! Ogrodzenie tego typu z pewnością przyciągnie wzrok każdego przechodnia. 

Ogrodzenie łupane

Ogrodzenie łupane to elegancka propozycja, która swoim wyglądem do złudzenia przypomina naturalny piaskowiec.

 

Murowane ogrodzenia z pustaków łupanych cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród zwolenników nowoczesnego stylu architektonicznego, w którym królują przede wszystkim proste bryły, jak i wśród osób doceniających budynki o charakterze klasycznym. Dobór odpowiedniej kolorystyki sprawi, że takie ogrodzenie będzie pasowało również do posesji, która została utrzymana w charakterze rustykalnym.

Na korzyść murowanych ogrodzeń z pustaków łupanych przemawia przede wszystkim estetyka. Ogrodzenia tego typu warto docenić za specyficzny charakter przypominający nieco średniowieczne budownictwo. To rozwiązanie ponadczasowe – inwestorzy chętnie wybierają je od lat i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie ten trend miałby ulec zmianie. 

Montaż ogrodzenia z pustaków łupanych jest nieco bardziej skomplikowany niż postawienie ogrodzenia z bloczków płaskich, jednak doświadczony fachowiec nie powinien mieć z tą czynnością żadnego problemu. Istotne jest to, aby zadbać o solidne fundamenty, jak i o odpowiednie wykończenie ogrodzenia murowanego. Przysłowiową wisienką na torcie okażą się w tym przypadku daszki. 

Czy warto zdecydować się na budowę ogrodzenia z kamienia łupanego? Zdecydowanie tak, jeśli zależy Ci na solidnej, a jednocześnie atrakcyjnej wizualnie konstrukcji stworzonej w naturalnym klimacie. 

 

Ogrodzenie z klinkieru

Jeżeli szukasz wyjątkowego i nieszablonowego pomysłu na ogrodzenie swojej posesji, to ogrodzenie z klinkieru idealnie wpisze się w Twoje oczekiwania. Cegła klinkierowa ma sporo zalet. Jest elegancka, świetnie komponuje się z innymi materiałami, np. metalem, a do tego dosyć łatwo można oczyścić ją z zabrudzeń. Wadą jest jednak jej dość wysoka cena, która skutecznie zniechęca wielu inwestorów do wykorzystania takiego rozwiązania. 

Znacznie tańszą alternatywą są elementy imitujące klinkier, które nie ustępują naturalnemu surowcowi ani solidnością, ani estetyką. Wykonane ze wzmocnionego betonu i pomalowane trwałą farbą wiernie odwzorowują oryginał.  

Murowane ogrodzenie klinkierowe idealnie wpisze się w krajobraz zarówno miejski, jak i rustykalny. Niezależnie od tego, czy chcesz ogrodzić dom w stylu klasycznym, czy nieruchomość z licznymi akcentami typowo sielskimi, murowane ogrodzenie z klinkieru powinno przypaść Ci do gustu. 

Nowoczesne ogrodzenia murowane to nasza specjalność! W Betto oferujemy szeroką ofertę rozwiązań zróżnicowanych pod względem formy, kolorystyki, sposobu wykończenia, a także kosztów. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym specjalistą.