Ogrodzenia z piaskowca – czy warto w nie inwestować?

Nazwa

Kamień piaskowca to solidny materiał, który może być postrzegany wręcz jako symbol długowieczności. Ogrodzenia z piaskowca przetrwają długie lata, zapewniając wyjątkowo estetyczny wygląd posesji. Niestety, to rozwiązanie ma też kilka wad, dlatego warto pogłębić swoją wiedzę i podjąć potem świadomą decyzję dotyczącą doboru ogrodzenia posesji. Sprawdź, z czym wiąże się wybór ogrodzenia z piaskowca łupanego oraz jakie są jego wady i zalety.

Zalety ogrodzenia z kamienia piaskowca

Do zalet ogrodzeń z kamienia piaskowca można zaliczyć:

  • Wytrzymałość – zwłaszcza pod względem chemicznym. Kamień łupany z piaskowca to materiał o ponadprzeciętnej wytrzymałości. Czas zdaje się nie mieć na niego żadnego wpływu.
  • Wystarczy spojrzeć na ogrodzenia z piaskowca – zdjęcia dowodzą, że kamień w świetnym stanie bez problemu wytrzymuje nawet kilkadziesiąt lat;
  • Wszechstronność – zbudujesz z niego nie tylko ogrodzenie, ale też mury oporowe, obrzeża basenów, stoły, ławki czy ścieżki. Sprawdzi się także na wymagających, pofałdowanych terenach;
  • Podatność na obróbkę – kamień można formować w różne kształty i dopasowywać go do swoich potrzeb;
  • Szczelność – skutecznie chroni przed kurzem ulicy. Solidna konstrukcja tłumi hałas i zadba o Twoją prywatność – żadne spojrzenie przypadkowego przechodnia nie zakłóci Twojego spokoju. Z tego względu doskonale sprawdzi się na posesję przy ruchliwej drodze;
  • Estetyczny wygląd – doda prestiżu całej posesji. Unikalna struktura z żyłami i przebarwieniami podkreśla naturalne pochodzenie materiału i sprawia, że każde ogrodzenie jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.

Gdzie sprawdzi się ogrodzenie z piaskowca? Kamień to surowiec na tyle uniwersalny, że z powodzeniem można go łączyć z innymi materiałami i dopasowywać do wybranej stylistyki. Świetnie wygląda zarówno w zestawieniu z nowoczesną palisadą ze stali czy aluminium, jak i giętymi, kutymi przęsłami.

Ze względu na swoją solidność ogrodzenia kamienne o prostej bryle doskonale pasują do nowoczesnych, minimalistycznych budynków. Piaskowiec z powodzeniem posłuży także do uzupełnienia posesji o murowaną małą architekturę ogrodową.

Ogrodzenie z kamienia piaskowca to doskonały wybór do ogrodzenia małych posesji. Skutecznie chroni przed dostępem osób niepowołanych, zapewnia odpowiedni poziom prywatności, a jednocześnie nie wywołuje uczucia przytłoczenia.

Wady ogrodzenia z piaskowca łupanego

Obok wielu niewątpliwych zalet, piaskowiec ma także kilka wad, które każą solidnie przemyśleć decyzję o wyborze tego materiału na swoje ogrodzenie.

Co może odwieść Cię od wyboru ogrodzenia z piaskowca? Cena – koszt tony samego surowca może sięgać nawet tysiąca złotych, a dochodzi do tego jeszcze robocizna. Alternatywą jest budowa ogrodzenia z piaskowca jedynie od frontu działki i uzupełnienie pozostałej części innymi materiałem – na przykład betonem.

Budowa ogrodzenia z kamienia jest relatywnie prosta, ale z pewnością pracochłonna i wymaga nieco wprawy. Każdy kamień należy dobrze dopasować, aby tworzył wraz z innymi estetyczną i spójną całość.

Przed podjęciem decyzji warto wiedzieć także o tym, że piaskowiec to kamień dosyć miękki – można go łatwo zarysować np. podczas koszenia trawy czy w trakcie innych prac ogrodowych. Konieczne jest także stosowanie odpowiednich impregnatów i daszków – w przeciwnym razie kamień nasiąka wodą i niszczeje.

Kamienna ściana

Piaskowiec należy do bardzo wytrzymałych surowców.

Alternatywy dla ogrodzenia z piaskowca

Ogrodzenie betonowe dwustronne

Przęsła betonowe już nie przypominają – tak jak kiedyś – solidnych, ale jednocześnie topornych bloków. Obecnie stanowią godną uwagi alternatywę dla ogrodzeń z innych materiałów. Ogrodzenia dwustronne mają taką samą fakturę po obydwu stronach, przez co dobrze wyglądają z zewnątrz posesji, jak i od wewnątrz. Możesz wybrać panel betonowy o strukturze piaskowca, który do złudzenia przypomina naturalny kamień. Modułowa konstrukcja znacznie ułatwia szybki montaż ogrodzenia.

Ogrodzenie z pustaków łupanych

Ciekawą alternatywą dla piaskowca są także pustaki łupane. Bloczki powstają z połączenia wysokiej jakości cementu i kruszywa. Często wybierają je właściciele posesji, którzy cenią sobie trwałość i elegancję, a jednocześnie chcą zoptymalizować koszty budowy ogrodzenia.

Wysokiej jakości pustaki łupane są ponadto bardziej odporne na wilgoć niż piaskowiec. Podczas produkcji dodaje się do nich substancje hydrofobowe, dzięki którym stają się niskonasiąkliwe. Dodatkowa impregnacja pozwoli zabezpieczyć je przed rozrostem mchu oraz powstaniem wapiennych wykwitów i uszkodzeń powodowanych przez ujemne temperatury.

Postaw na sprawdzonego producenta ogrodzeń

Jak widać, decyzja nie należy do łatwych. Jednak niezależnie od tego, jaki rodzaj ogrodzenia wybierzesz, zadbaj o jego wysoką jakość – w końcu ma Ci służyć przez długie lata.

Sprawdzony producent ogrodzeń pomoże Ci wybrać atrakcyjne ogrodzenie, które spełni wszystkie Twoje wymagania. Skontaktuj się z nami i dołącz do grona zadowolonych klientów Betto!