Ogrodzenia stalowe – sprawdź, dlaczego warto je wybrać

Nazwa

Z pewnością zależy Ci, aby Twój dom był bezpiecznym i przyjemnym miejscem do życia – takim, które odpowiada Ci pod każdym względem. Na taki stan duży wpływ ma również ogrodzenie, które postawisz na swojej posesji. Jeśli zależy Ci na efektownym wyglądzie, ogromnej trwałości i niewielkim koszcie wykonania, musisz zapoznać się z ogrodzeniami stalowymi. Ze względu na wiele korzyści, jakie dają, ich montaż cieszy się coraz większą popularnością. Wraz z jej wzrostem rośnie także dostępność zróżnicowanych modeli, ich jakość i estetyka wykonania.

Zalety ogrodzeń stalowych: wytrzymałość, estetyka, dostępność

Stalowe ogrodzenia są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią gotowe rozwiązania. Takie, z których można skorzystać bez głębszych rozważań i dylematów, nie zastanawiając się przy tym nad wszystkimi „za” i „przeciw”. Największą zaletą ogrodzeń stalowych jest bowiem to, że argumenty „przeciw” właściwie nie istnieją. Na jakie korzyści możesz liczyć?

 

Trwałość na lata w korzystnej cenie

Najczęściej powtarzanym argumentem przemawiającym za wyborem stalowego ogrodzenia jest jego wyjątkowa trwałość. Ze względu na właściwości materiału taki płot nie tylko jest odporny na odpryskiwanie, pękanie i łuszczenie, ale też całkowicie niepalny. Ogrodzenia z profili stalowych nie odkształcają się i nie wypaczają, przez długie lata zachowując świetny wygląd bez intensywnej pielęgnacji i częstych napraw. Oprócz tego masz pewność, że wybierając ogrodzenia stalowe, wspierasz środowisko! Stal jest bowiem ekologicznym materiałem, który podlega całkowitemu recyklingowi.

Zadziwiające jest to, że pomimo tak wielu zalet stal nie jest wyjątkowo drogim materiałem. Nawet wykonanie pełnego ogrodzenia stalowego nie będzie stanowiło poważnego obciążenia dla portfela.

 

Zapomnij o rdzy!

W naszej pracy często spotykamy się z obawą, że stalowe ogrodzenia szybko zajmą się rdzą i utracą swoje właściwości fizyczne i estetyczne. To częste, ale niesprawiedliwe przekonanie – a na dodatek zupełnie nieprawdziwe. Do produkcji profili stalowych na ogrodzenia nie wykorzystuje się bowiem stali w stanie naturalnym. Zamiast tego impregnuje się ją w taki sposób, by zachowała swoje właściwości przez ponad 20 lat! 

Jeszcze lepszy wynik mogą osiągać ogrodzenia stalowe ocynkowane lub malowane proszkowo farbą zwiększającą odporność na korozję. Nowoczesne ogrodzenia stalowe mogą zachować swoje właściwości nawet w miejscach o wysokiej wilgotności.

 

Mnóstwo możliwości wyboru

Stal jest niezwykle plastycznym materiałem. Łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu można ją niemal dowolnie kształtować i tworzyć nawet najbardziej finezyjne formy. W odróżnieniu od ogrodzeń wykonanych z drewna – zazwyczaj zbudowanych z prostych sztachet lub paneli – ogrodzenia stalowe dają niemal nieograniczone właściwości aranżacyjne. Wygląd takich płotów zależy wyłącznie od fantazji projektanta!

Stalowe ogrodzenia z powodzeniem imitują też ciężkie, żelazne przęsła w stylu tradycyjnym. Po pokryciu farbą oba warianty ogrodzeń są właściwie nie do rozróżnienia, zwłaszcza jeśli zakończone ozdobnymi grotami. Przewagą stali nad żelazem jest natomiast niewielki ciężar, dzięki czemu to materiał lepiej nadający się do montażu na nierównym terenie. Ogrodzenia wykonane z tego surowca świetnie komponują się również z betonowymi podmurówkami lub ogrodzeniami łupanymi.

 Ogrodzenie stalowe z ozdobnymi zakończeniami

Stalowe ogrodzenia przez wiele lat zachowują nieskazitelny wygląd. Dzięki galwanizacji lub malowaniu proszkowemu nie poddają się korozji nawet przez kilkadziesiąt lat.

 

Ogrodzenia z siatki stalowej to już przeżytek?

Ogrodzenia z siatki stalowej nie są może najbardziej wyrafinowane i nie dostarczają ogromu wrażeń estetycznych, ale za to cechują się dużą praktycznością. Wykonane są z drutu ocynkowanego, w niektórych modelach także powlekanego tworzywem PVC, dzięki czemu są łatwe w utrzymaniu i nie wymagają późniejszej konserwacji. Dzięki niskim kosztom produkcji oraz szybkiemu montażowi na słupkach ogrodzenia z siatki stalowej są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Przez to, że inne rodzaje przęseł są coraz trwalsze i przystępniejsze cenowo, obecnie siatka ogrodowa rzadko bywa traktowana jako rozwiązanie na stałe. Znacznie częściej montuje się ją jako tymczasowe zabezpieczenie posesji. Na takie rozwiązanie decydują się także właściciele naprawdę dużych działek, których całkowite ogrodzenie mogłoby pochłonąć fortunę. W takich przypadkach siatkę stalową montuje się w niewidocznych miejscach (np. od strony lasu).

 

Ogrodzenia stalowe czy aluminiowe?

Ogrodzenia stalowe i aluminiowe są do siebie bardzo podobne pod względem wyglądu i funkcjonalności. Oba materiały można łatwo obrabiać i nadawać dowolny kształt, a nawet projektować tak, aby wyglądały niemal identycznie jak klasyczne ogrodzenia z kutego żelaza.

Nie zauważysz też większych różnic, jeśli chodzi o trwałość i jakość wykonania. Zarówno ogrodzenia stalowe, jak i aluminiowe na długo zachowują swoją idealną formę, a ich koszt jest podobny. 

Jak rozstrzygnąć ten dylemat? W tej kwestii bardzo dużo zależy od producentów ogrodzeń stalowych i aluminiowych oraz projektów, jakie zaproponują. Porównywalna funkcjonalność i cena sprawiają, że możesz po prostu wybrać taki model, który podoba Ci się najbardziej lub najlepiej współgra z otoczeniem i wyglądem Twojego domu.

Każdy z tych materiałów zapewnia bezpieczne i piękne ogrodzenie, które będzie cieszyć Ciebie i Twoją rodzinę przez długie lata. Jeśli jednak wciąż nie możesz się zdecydować lub chcesz poznać więcej szczegółów na temat ogrodzeń stalowych – napisz do nas. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania!