Jak zrobić schody z kostki brukowej? Poradnik

Nazwa

Schody z kostki brukowej to bardzo dobre rozwiązanie do zastosowania zarówno w ogrodzie, jak i na stopniach prowadzących do domu. Dlaczego? Kostka brukowa na schody betonowe zewnętrzne jest trwała, łatwa do utrzymania w czystości, a do tego wygląda bardzo elegancko. Szybko też ułożysz ją na stopniach. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Zacznij od projektu

Zanim zajmiesz się układaniem stopni czy choćby zakupem materiałów, dobrze zaprojektuj schody z kostki brukowej. Wzory, wielkość i grubość kostki – to wszystko elementy, które warto przemyśleć na tym etapie. Ale nie tylko. Projekt powinien uwzględniać również ukształtowanie terenu Twojej posesji – zwłaszcza jeśli znajdują się na niej znacznie nierówności, stromizny czy górki. Ważne będzie także ustalenie liczby stopni i ich wielkości. Pamiętaj, że schody zewnętrzne z kostki brukowej najlepiej prezentują się wykonane z całych kostek, niewymagających docinania. Dlatego też postaraj się tak zaprojektować stopnie, by ich szerokość była równa wielokrotności szerokości kostki.

Chcesz, aby kostka brukowa znalazła się nie tylko na schodach do domu, ale także na podjeździe?

Przeczytaj więcej w artykule Kostka brukowa na podjazd – jaki model wybrać?

Solidna podbudowa pod schody z kostki brukowej

Układanie schodów z kostki brukowej możesz przeprowadzić na już istniejących betonowych stopniach, na terenie poziomym albo na trawie. W tym ostatnim przypadku konieczne będzie najpierw wybranie wierzchniej warstwy ziemi wraz z elementami roślin (tzw. humus). Na tak przygotowanym podłożu ułóż geosiatkę, która zapobiegnie osuwaniu się ziemi, a następnie utwórz warstwy podbudowy.

Pamiętaj też, aby przy pomocy sznurków i palików określić dokładnie gdzie mają znaleźć się schody oraz wyznaczyć miejsce pod pierwszy i ostatni stopień. Schody na zewnątrz z kostki brukowej powinny charakteryzować się niewielkim spadkiem (0,5–1%), który umożliwi swobodne ściekanie wody deszczowej. Uwzględnij to już na tym etapie prac.

Chcesz zbudować schody wejściowe z kostki brukowej na poziomym terenie, na którym nie ma naturalnych spadków? Zanim zaczniesz układać kostkę, będziesz musiał usypać podbudowę. Jak to zrobić? Podbudowę pod schody wejściowe do domu z kostki brukowej tworzy się z warstw pospółki, którą należy zagęścić co określoną wysokość (tj. wysokość kolejnego stopnia). Każdą warstwę trzeba będzie również utwardzić, zanim przejdziesz do dalszego etapu prac.

 

Schody z kostki brukowej krok po kroku

Schody z kostki brukowej w ogrodzie

Schody z kostki brukowej mogą mieć stopnie różnej wysokości i szerokości. Ich ułożenie zależy od preferencji właścicieli posesji oraz budowy terenu..

 

Nie wiesz jak ułożyć schody z kostki brukowej? Kiedy masz już przygotowaną trwałą podbudowę, dalsze prace będą nieco łatwiejsze.

Zacznij od osadzenia krawędzi schodów – niezależnie od tego, czy budujesz stopnie w ogrodzie, czy schody wejściowe. Schody z kostki brukowej będą stabilne właśnie dzięki poprawnie osadzonym krawędziom. Dlatego też nie wbijaj krawędzi w grunt, lecz osadź je w przygotowanym wcześniej betonie. Pamiętaj, aby każda krawędź została umieszczona równo wobec pozostałych – pozwoli to zachować taką samą głębokość wszystkich stopni.

Teraz możesz przejść do głównego etapu prac, czyli układania kostki. Upewnij się, że podbudowa jest dostatecznie wysoka i zachowany jest ok. 1% spadek. Zarówno schody z kostki brukowej półokrągłe, jak i tradycyjne układaj w ten sposób, że każdą pojedynczą kostkę przenosisz na miejsce, w którym ma się znaleźć i wbijasz gumowym młotkiem. Przez cały czas kontroluj, czy stopnie są równe i wciąż zachowany jest odpowiedni spadek. Na sam koniec gotowe schody do domu zewnętrzne z kostki brukowej (lub stopnie ogrodowe) posyp niezagęszczoną mieszanką piaskowo-cementową.

Przed tobą ostatni etap pracy – wypełnienie luk pomiędzy kostkami. Wysokie schody z kostki brukowej, schody tradycyjne czy też schody z kostki brukowej na skarpie będą trwałe, jeśli przestrzenie między kostkami wypełnisz piaskiem lub specjalną fugą żywiczną.

Jaka kostka brukowa na schody sprawdzi się najlepiej? Wiele zależy od Twoich preferencji i efektu, jaki chcesz uzyskać. Bardzo elegancko będzie wyglądała np. kostka granitowa. 

Więcej o niej przeczytasz w artykule Kostka granitowa – cena zakupu i ułożenia.

 

Schody z kostki brukowej – cena materiału i ułożenia

Jaki jest koszt wykonania schodów z kostki brukowej? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele będzie zależało od tego, jaką kostkę wybierzesz, ile stopni będzie do zbudowania oraz jakiej szerokości i głębokości powinny one być. Ważne jest także to, czy nowoczesne schody z kostki brukowej chcesz układać w pełni samodzielnie, zlecić wszystkie prace fachowcom czy też część prac przeprowadzić we własnym zakresie, a część zlecić.

Jak więc określić koszty? Przygotuj wstępny projekt: zastanów się, ile stopni powinno powstać, jaki będą miały kształt, gdzie będą się zaczynały, a gdzie kończyły. Następnie poproś o oferty na robienie schodów z kostki brukowej firmy w Twojej okolicy. Kiedy będziesz je porównywał, nie sugeruj się jedynie ceną. Zwróć również uwagę na opinie o usługach danego wykonawcy oraz jakość materiału, który Ci oferuje. Lepszej jakości kostka brukowa bywa droższa, ale za to znacznie dłużej dobrze się prezentuje.

 

Kostka brukowa od sprawdzonego producenta

Chcesz mieć pewność, że schody zewnętrzne (np. schody na taras z kostki brukowej) przetrwają lata? Wybierz kostkę od znanego producenta! W Betto mamy dla Ciebie wiele świetnej jakości propozycji różniących się ceną i wyglądem. Sprawdź naszą ofertę i wybierz kostkę brukową, która najbardziej będzie pasowała do stylu, w jakim urządziłeś posesję.