Jak układać płyty ażurowe na skarpie, by uzyskać pożądany efekt?

Nazwa

Płyta ażurowa na skarpie to jedna z najpopularniejszych form wykończenia tej specyficznej nawierzchni pełniącej funkcję m.in. części ogrodu czy podjazdu do domu. Materiał ten dobrze spisuje się jako praktyczne umocnienie gruntu wokół nieruchomości, jednak wymaga prawidłowego montażu. Sprawdź, jak ułożyć płyty ażurowe na skarpie, aby cieszyć się ich trwałością i estetyką przez lata!

 

Dlaczego warto wykorzystać płyty ażurowe na skarpę?

Płyty ażurowe odgrywają rolę tzw. szkieletu konstrukcyjnego, co ma ogromne znaczenie w umacnianiu skarp. Nieprzypadkowo możesz zobaczyć je np. przy rzekach, nasypach kolejowych czy skarpach w miejscach publicznych. Naturalne, pochyłe powierzchnie są zagrożone stopniowemu rozmywaniu, dlatego pod wpływem warunków atmosferycznych i procesów zachodzących w glebie może dojść do ich obsunięcia. 

Ponieważ płyty ażurowe są konstrukcjami z wieloma równymi i równomiernie rozłożonymi otworami, gwarantują także efektywną retencję wody. Gleba otrzymuje zatem dostęp do powietrza i promieni słonecznych, co pozwala na wzrost roślin. Umocniona skarpa nie musi być zatem „ścianą betonu”. Wręcz przeciwnie, mimo umieszczenia na niej szkieletu może pokryć się zielenią – trawą czy kwiatami, co jest pozytywem zarówno z estetycznego, jak i ekologicznego punktu widzenia.

Podsumowując ten wątek:

  • płyty ażurowe na skarpy mają za zadanie wzmocnić je przed osunięciem i zniszczeniem,

  • struktura tego materiału budowlanego umożliwia wzrost roślin w otworach,

  • ta technologia wykańczania i wzmacniania skarp daje dużą swobodę aranżacyjną, łącząc praktyczność z estetyką i ekologią.

Sprawdź również: Ogrodzenie na skarpie – jak powinno być prawidłowo zrobione?

Estetyka płyt ażurowych na skarpie

Wybór płyt ażurowych na skarpę to popularne rozwiązanie nie tylko ze względu na ich ekologiczne możliwości oraz wysoką wytrzymałość ale również uniwersalny wygląd. Obecnie na rynku można znaleźć szeroką ofertę płyt ażurowych, dostępnych w różnych kolorach tj. szarym, grafitowym czy czerwonym. Każdy z nich może doskonale sprawdzić się do umocnienia i ozdobienia skarpy – wszystko zależy od koncepcji estetycznej zagospodarowania przestrzeni, a także designu elementów małej architektury.  Najważniejsze, że masz wybór i nie musisz ograniczać się do najpopularniejszego, szarego, „betonowego” koloru.

Jakie wymiary płyty ażurowej?

W większości przypadków płyty ażurowe wykorzystywane do budowy skarpy mają standardowe wymiary wynoszące 600 x 400 mm. Ich konstrukcja oparta jest na prostokącie, dzięki czemu można układać je w łatwy sposób na powierzchni. Istnieją także poszczególne warianty płyt ażurowych różniących się pomiędzy sobą grubością, która może wynosić 80 lub 100 mm.

układanie płyty ażurowejPłyta ażurowa skutecznie zabezpiecza grunt przed osuwaniem, chroniąc nieruchomości przed konsekwencjami tego zjawiska. Jednocześnie umożliwia rozwój roślinności i może być atrakcyjnym estetycznie elementem terenu.

 

Jak układać płyty ażurowe na skarpie?

Układanie płyt ażurowych na skarpie jedynie w części odpowiada ich układaniu na płaskiej powierzchni. Istotne jest w pierwszej kolejności rozpoczęcie pracy od odpowiedniego przygotowania gruntu. Z tego względu należy wyznaczyć przestrzeń, która ma zostać pokryta płytami, a następnie wykopać w niej ok. 20-40 cm gleby, pozbywając się przy tym korzeni czy kamieni. Szczególnie istotna jest kwestia korzeni – ich odrastanie może bowiem w przyszłości spowodować zniszczenie powierzchni z płyty ażurowej.

Kolejnym etapem układania płyt ażurowych na skarpie jest wyrównanie i utwardzenie pogłębionego podłoża, np. poprzez wysypanie 10-centymetrowej warstwy piasku. Po tej czynności należy ponownie dokonać wyrównania i utwardzenia. Dopiero teraz można przejść do przygotowania podbudowy – najlepiej przepuszczalnej, aby gleba ze skarpy mogła dalej pełnić swoje naturalne funkcje. Fachowcy polecają wykorzystanie w tym celu ok. 10-centymetrowej warstwy równomiernie rozprowadzonego grysu, tłucznia czy żwiru.

W dolnej części skarpy zalecane jest umieszczenie ostrogi stabilizującej, która zabezpieczy płytki przed osuwaniem się. Należy również pamiętać o obramowaniu po bokach skarpy oraz zastosowaniu podsypki, której grubość powinna wynosić ok. 3-6 cm. Odpowiednie wyrównanie pozwoli utrwalić podłoże i zwiększyć estetykę przygotowywanej powierzchni. 

Pora na zasadniczą część prac, czyli układanie płyt ażurowych na skarpie. Etap ten należy rozpocząć od dołu jednej z bocznych krawędzi powierzchni, układając płyty równomiernie oraz w jednakowych odstępach. Warto wykorzystać do tego typu pracy gumowy młotek, który ułatwi układanie płyt ażurowych oraz spełni swoje zadanie bez uszczerbku dla materiału. 

Ze względu na to, że płyty ażurowe zakładane są na skośnej powierzchni, należy je również odpowiednio zabezpieczyć przed osuwaniem się. W tym celu zalecane jest skorzystanie ze specjalnych kołków, które wbija się w podłoże w otworach płyt. Co więcej, ich zastosowanie może posłużyć do tymczasowego przywiązania sznurka, który pozwoli utrzymać poziom w trakcie układania.

Przeczytaj także: Jak ułożyć podjazd z płyt ażurowych?

Ułożenie skarpy z płyt ażurowych można wykonać samodzielnie, jednak należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu i zabezpieczeniu podłoża. Ważny jest również wybór odpowiedniego materiału - najlepiej od sprawdzonego producenta. Jeśli masz wątpliwości co do samodzielnego układania płyty ażurowej na skarpie, zaufaj fachowcom. Dzięki temu będziesz się cieszyć funkcjonalną i estetyczną nawierzchnią przez bardzo długi czas.