5 praktycznych porad dotyczących wymiarów ogrodzenia

Nazwa

 

Planujesz budowę ogrodzenia i zdecydowałeś już, na jaki styl postawić? To świetnie! Ale co z wymiarami? Wielu inwestorów skupia się przede wszystkim na właściwościach i wyglądzie płotu, a zapomina o przemyśleniu tak ważnych kwestii jak jego wysokość czy szerokość bramy. Sprawdź nasze praktyczne porady na ten temat!

1. Wysokość ogrodzenia – przepisy

Przy decydowaniu o wymiarach ogrodzenia należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę wymogi prawne. W tym przypadku istotne są przede wszystkim zapisy ustawy Prawo budowlane. Wynika z nich, że  płoty o wysokości do 220 cm można stawiać bez konieczności wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę czy dokonania zgłoszenia w urzędzie. Dlatego najczęściej powstają ogrodzenia spełniające to kryterium. Prawo reguluje jednak nie tylko wysokość ogrodzenia. Przepisy mówią również o tym, że:

  • brama musi mieć szerokość przynajmniej 240 cm,
  • furtka musi mieć szerokość minimum 90 cm,
  • ostre elementy nie mogą się znajdować na wysokości mniejszej niż 180 cm.

2. Optymalna wysokość ogrodzenia – jak ją wybrać?

Wiesz już, jaka wysokość ogrodzenia jest dopuszczalna, a jaka będzie właściwa? To kwestia dość indywidualna, jednak najwięcej osób wybiera wysokość ogrodzenia w granicach 150–180 cm. Na mniejszych działkach zaleca się budowanie niższych ogrodzeń – np. o wysokości 150–155 cm. Na większych często bywają one nieco wyższe, a także solidniejsze i bardziej okazałe. Tym samym lepiej pasują do charakteru posesji oraz zapewniają optymalną ochronę przed intruzami i zabezpieczenie prywatności.

Optymalna wysokość ogrodzenia od ulicy, terenu przemysłowego albo innego podobnego obszaru to co najmniej 180 cm. Jeśli sąsiedztwo jest wyjątkowo uciążliwe, można postawić nawet 2-metrowy płot. Tym samym posesja staje się twierdzą oddzieloną od hałasu czy brudu z zewnątrz. Wówczas oczywiście polecane jest również postawienie pełnego płotu. Ażurowe panele można wykorzystać w innych miejscach działki.

3. Standardowe wymiary przęsła ogrodzeniowego i ich dopasowanie do działki

Oczywiście najprościej i najwygodniej zbudować płot z gotowych elementów – ogrodzenie na wymiar zawsze będzie droższe, a na dostarczenie elementów do jego budowy często trzeba czekać nawet kilka tygodni. Tymczasem typowe elementy konstrukcyjne zwykle dostępne są od ręki. To dlatego wymiary ogrodzeń często są podyktowane propozycjami producentów.

Standardowa szerokość przęseł ogrodzeniowych jest tak naprawdę bardzo różna. W przypadku paneli z siatki 3D lub 2D często jest to 250 cm. Dość powszechne są też systemy, w których standardowe wymiary przęseł ogrodzeniowych wynoszą 200 cm szerokości i 150 – 180 cm wysokości. Oczywiście są też dostępne przęsła niższe – nawet takie o wysokości zaledwie 100 cm. 

Możliwości jest naprawdę dużo, dlatego nie powinieneś mieć problemów z tym, by dopasować do swoich wymagań standardowe panelowe ogrodzenie. Wymiary płotu muszą być jednak dopasowane do granic działki. To zaś wymaga dokładnego zaplanowania położenia bramy oraz furtki. Jeśli jednak wymiar posesji nie pozwala na zaplanowanie położenia słupków w symetrycznych odstępach po obu stronach bramy, wymiary ogrodzenia można skorygować, stawiając w rogach murowane słupki o pożądanej szerokości. Zapewni to estetyczne i funkcjonalne wykończenie ogrodzenia. Innym sposobem są oczywiście przęsła na wymiar lub budowa ogrodzenia z bloczków, np. betonowych.

4. Optymalne ogrodzenie – wymiary bramy

Brama to newralgiczny fragment ogrodzenia. Przepisy mówią, że w świetle powinna mieć nie mniej niż 240 cm szerokości. To jednak minimum. W praktyce zaplanowanie bramy o odpowiedniej szerokości nie jest proste. Należy bowiem brać pod uwagę m.in. odległość ogrodzenia od budynku, a także wjazdu od linii drogi, kształt działki i kilka innych czynników. Warto dołożyć również dodatkowy „zapas”, aby mieć swobodę w manewrowaniu samochodem. Optymalne wymiary bramy zależą też od jej typu. Należy jednak pamiętać, że nie każdy rodzaj bramy sprawdzi się na każdej działce. Najczęściej wybierana szerokość mieści się jednak w przedziale 4–6 m. Wysokość najczęściej jest dopasowana do wysokości całego ogrodzenia – takie połączenie wygląda najbardziej schludnie. Zdarza się jednak również, że brama jest nieco niższa – wówczas powinna być jednak równa z furtką.

5. Optymalne ogrodzenie – wymiary furtki

Obok bramy należy zaplanować miejsce na furtkę. Zgodnie z przepisami jej minimalna szerokość to 90 cm, co stanowi dość rozsądny wybór. Należy jednak pamiętać, że furtka to nie tylko ruchome skrzydło, ale również okucia czy mocowanie zamka, dlatego pozostawiony w ogrodzeniu otwór powinien mieć mniej więcej o 10 cm więcej. Oczywiście można się też zdecydować na nieco większe i wygodniejsze wejście – wszystko zależy od preferencji inwestora oraz wymiarów działki. Wysokość furtki powinna być zrównana z bramą, a najlepiej również z całym ogrodzeniem.