Jak dobrać furtkę do ogrodzenia? 7 praktycznych porad

Nazwa

Furtka jest bardzo ważnym elementem w całym ogrodzeniu. Pozwala ona na wygodne wchodzenie i wychodzenie z posesji. Aby jednak prezentowała się estetycznie i działała prawidłowo, konieczne jest jej dopasowanie do ogrodzenia. Czym warto się kierować, wybierając furtkę?

Furtka do ogrodzenia – lewa czy prawa?

Na rynku znaleźć można furtki lewe i prawe. Oznacza to kierunek ich otwierania. Zawsze muszą być one dopasowane do tego, jak wygląda nieruchomość i samo ogrodzenie. Gdy furtka znajduje się w rogu, jej skrzydło powinno otwierać się tak, by zapewniać swobodne przejście. W sytuacji, kiedy w ogrodzeniu umieszczono uchylne bramy wjazdowe, warto skupić się na tym, czy skrzydło furtki będzie stykać się z otwartą bramą.

Sprawdź więcej na ten temat: Furtka prawa czy lewa? I jak określić kierunek jej otwierania?

Wysokość furtki do ogrodzenia

Większość ogrodzeń nieruchomości powstaje na indywidualne zamówienie. Oznacza to, że takie konstrukcje mogą mieć dowolne wysokości. Furtka powinna być do nich dopasowana. Niekiedy jest nieco niższa niż pozostałe elementy ogrodzenia, co pozwala na jej wyróżnienie. Wybór odpowiedniego modelu często jest więc kwestią estetyki i zależy od preferencji właściciela nieruchomości.

Szerokość furtki do ogrodzenia

Szerokość furtki powinna być kwestią indywidualną. Wszystko zależy zwłaszcza od wielkości samej nieruchomości i miejsca, w którym można umieścić bramkę. Zazwyczaj furtki mają standardową szerokość drzwi, czyli 90 cm. Zwykle do tego wymiaru dolicza się jednak zawiasy, zamki i zaczepy, co sprawia, że najczęściej na rynku pojawiają się modele o szerokości 100 cm. W przypadku większych nieruchomości i szerszych ogrodzeń można pozwolić sobie na większą bramkę. To dobry wybór zwłaszcza w przypadku obiektów usługowych i handlowych, z których często wychodzi się z dużymi pakunkami, a ciasna bramka mogłaby utrudniać przechodzenie.

Furtka do ogrodzenia a jego stylistyka

Furtka musi być dostosowana do stylistyki ogrodzenia. W przypadku modeli panelowych czy kutych warto postawić na konstrukcje wykonane z tego samego materiału. Mogą one różnić się ewentualnymi ozdobnikami. Zwykle furtki i bramy są najbardziej ozdobnymi elementami całego ogrodzenia. Można udekorować je kutymi motywami roślinnymi czy geometrycznymi. Takie wzory projektuje się indywidualnie, w zależności od preferencji klienta. Warto dostosować je także do motywów pojawiających się na balustradach i barierkach.

Sprawdź także: Furtka nowoczesna czy klasyczna? Podpowiadamy

Furtka i ogrodzenie a pozostałe elementy nieruchomości

We współczesnych budynkach coraz częściej stawia się na spójny design wszystkich elementów. Furtka nie może być więc dopasowana tylko do stylistyki ogrodzenia. Powinna być też spójna z barierkami balkonowymi, balustradami przy schodach i pozostałymi elementami wchodzącymi w skład nieruchomości. W ten sposób możliwe jest zachowanie harmonii pomiędzy poszczególnymi fragmentami budynku i ogrodu.

Kolor furtki do ogrodzenia

Furtka do ogrodzenia panelowego

 

Furtka do ogrodzenia musi mieć też odpowiedni kolor. Zazwyczaj dopasowuje się go do konstrukcji całego płotu. Większość właścicieli posesji stawia na czerń, srebro czy brąz. Ogrodzenia można jednak pokryć farbami w dowolnym odcieniu z palety RAL. Warto dopasować furtkę do całego płotu, by prezentowała się ona spójnie i nie wyróżniała się z ogrodzenia zbyt mocno. Jednocześnie powinna być ona odpowiednio podkreślona, żeby goście odwiedzający nieruchomość mogli łatwo trafić do wejścia. W tym celu najczęściej stosuje się słupki lub subtelne ozdobniki.

Furtka do ogrodzenia z siatki

Furtka powinna być wykonana z takiego samego materiału jak reszta ogrodzenia, ale istnieją wyjątki od tej reguły. Wiele osób decyduje się na wykonanie ogrodzenia z siatki, które jest najtańszą dostępną opcją. Do takiego płotu można dopasować furtkę metalową, panelową, drewnianą i wiele innych. Siatka jest bowiem jedną z najbardziej uniwersalnych opcji. Z założenia ma być ona niemal niewidoczna. Pasuje więc świetnie do dowolnych furtek.

W przypadku ogrodzenia z siatki często stosuje się ozdobne furtki i bramy wjazdowe. Pozwalają one na podkreślenie fasady budynku i nadanie jej eleganckiego wyglądu. Ograniczenie ozdobnych elementów wyłącznie do furtki i bramy pozwala na ograniczenie kosztów. Pozostałe fragmenty wykonane z siatki nie zaburzają aranżacji, a jednocześnie są bardzo tanie.

Ozdobna furtka do minimalistycznego ogrodzenia

W przypadku minimalistycznych ogrodzeń można zastosować furtkę o prostej konstrukcji lub wręcz przeciwnie – model bardzo ozdobny. W ten sposób możliwe jest podkreślenie miejsca, przez które wchodzi się na teren posesji. Jednolita powierzchnia ogrodzenia i furtki może być bowiem myląca dla osób, które po raz pierwszy odwiedzają dany budynek. Ozdobna bramka dopełnia również fasadę nieruchomości, podkreślając jej indywidualny charakter.

Przeczytaj także: Brama wjazdowa dwuskrzydłowa z furtką – wybierz uniwersalne rozwiązanie

Szukasz estetycznej furtki do swojego ogrodzenia? Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem!