Prawidłowy montaż słupków ogrodzeniowych – 5 najważniejszych zasad

Nazwa

Odpowiedni montaż słupków ogrodzeniowych znacząco wpływa na wytrzymałość i trwałość ogrodzenia. Jeśli więc chcesz, aby parkan chronił Twoją posesję przez wiele lat, zwróć uwagę nie tylko na zakup dobrej jakości materiałów, ale też sposób ich montażu. O czym warto pamiętać? Jak przebiega montaż słupków ogrodzeniowych na kotwach? Jaką zaprawę wybrać? Podpowiadamy!

Jak przygotować się do montażu słupków ogrodzeniowych?

Zanim przejdziesz do głównych prac i właściwego montażu słupków ogrodzeniowych, musisz przeprowadzić pewne prace przygotowawcze. Na czym one polegają?

  • Dokładnie wytycz granice działki i określ, jaki obszar zamierzasz ogrodzić.
  • Ustal długość przęseł, których będziesz używać. Zwykle przęsła dostępne są w kilku standardowych długościach. To, na którą się zdecydujesz, wpłynie na odległości, jakie będziesz musiał zachować pomiędzy słupkami. Wybierz więc tak, aby nie trzeba było docinać przęseł!
  • Przygotuj teren. Wyrównaj go i oczyść z kamieni i wystających z ziemi korzeni roślin.
  • Dokładnie przelicz, ile słupków będzie trzeba wstawić. Pamiętaj, że potrzebne będą słupki początkowe, narożne i pośrednie. Ich montaż rozpoczniesz od wstawienia słupka pierwszego i ostatniego. Potem konieczne będzie zamontowanie słupków narożnych. Ostatnim etapem prac będzie zainstalowanie pozostałych, pośrednich słupków.

Jeśli zechcesz, słupki możesz wykończyć daszkami. O tym, jakie są ich rodzaje i czym kierować się przy wyborze, dowiesz się z tekstu: Daszki ogrodzeniowe na murki i słupki – niezbędne wykończenie płotu.

 

Montaż słupków ogrodzeniowych – cena

Nie wiesz, ile kosztuje montaż słupka ogrodzeniowego, a w związku z tym, czy lepiej prace wykonać samodzielnie, czy zlecić je firmie? Cena zależna będzie od kilku czynników – m.in. rodzaju słupków, sposobu ich montażu oraz wielkości ogradzanej posesji. Zbierz wszystkie informacje, a następnie poproś firmy z Twojej okolicy o przedstawienie ofert. Może się okazać, że z chęcią skorzystasz z jednej z nich!

Montaż słupków na kotwach

Wykorzystanie kotw pozwala na szybki montaż słupków ogrodzeniowych. Zwykle kotwy stosuje się, kiedy wykonany ma być lekki płot z ażurowych przęseł. Jeśli jednak odpowiednio dobierzesz te elementy, kotwy możesz zastosować również podczas montażu ogrodzenia panelowego (wzmocnij wówczas konstrukcję mocowaniem śrubowym). Sam montaż słupków ogrodzeniowych nie powinien już przysporzyć Ci trudności.

Montaż słupków ogrodzeniowych bez betonu, tj. przy użyciu kotew często okazuje się tańszy niż zastosowanie tradycyjnych metod. Dlaczego? Przy montażu słupków ogrodzeniowych na kotwach bezpośrednio w podmurówce będziesz mógł zmniejszyć ich wysokość nawet o 50 cm! Wszystko dlatego, że nie będzie konieczne zagłębianie słupków w gruncie, poniżej poziomu przemarzania.

 

Montaż słupków do gruntu

Bardziej tradycyjnym sposobem jest montaż słupków ogrodzeniowych betonowych (lub wykonanych z innego materiału) bezpośrednio do gruntu.

Jak to zrobić?

  • W wyznaczonych wcześniej miejscach wykop dołki o odpowiednich wymiarach. Ich głębokość będzie zależała od poziomu przemarzania gruntu w rejonie, w którym znajduje się Twoja posesja.
  • Dobrze ubij ziemię w wykopanych dołach. Pamiętaj też, że wszystkie dołki powinny być gotowe jeszcze przed montażem słupków. W przeciwnym razie, zanim przygotujesz kolejny dołek, rozrobiony wcześniej beton może zastygnąć.
  • Wylej beton i osadź słupki. Dobrze je wypoziomuj!
  • Odczekaj 2–3 dni, a potem zajmij się montażem siatki ogrodzeniowej do słupków metalowych lub betonowych.

Co jeszcze jest ważne podczas montażu słupków ogrodzeniowych? Instrukcja, którą otrzymasz od większości producentów, zakłada wykorzystanie odpowiedniego rodzaju betonu. Zaleca się, aby zastosować zaprawę do montażu słupków ogrodzeniowych minimum oznaczoną jako C16/20 (dawniej B20).

Montaż paneli do starych słupków

Wymieniasz ogrodzenie i masz już gotowe słupki? W takim razie większość pracy jest skończona! Zamocowanie siatki lub montaż paneli ogrodzeniowych do starych słupków są dość prosty. W przypadku paneli weź przęsło i połącz je ze słupkiem. Jeśli trzeba, skorzystaj z uniwersalnych złączek, które ułatwią Ci montaż paneli do już istniejących słupków. Teraz drugi koniec przęsła przymocuj do kolejnego słupka. Postępuj tak dalej z pozostałymi przęsłami.

Więcej na temat montażu paneli dowiesz się z artykułu: Montaż ogrodzenia panelowego – sprawdź, jak powinien być prawidłowo wykonany.

Montaż słupków do siatki ogrodzeniowej

Niezależnie od tego, czy wykonujesz montaż siatki ogrodzeniowej do słupków betonowych, czy metalowych, zamocujesz ją w podobny sposób. Potrzebne będą Ci takie dodatkowe elementy jak: obejmy, ocynkowane śruby oraz napinacze i pręty napinające. Najpierw rozłóż siatkę na płasko i poczekaj, aż się rozprostuje. Kiedy materiał będzie gotowy, przełóż pręt napinający między zewnętrznymi oczkami siatki i przytwierdź go do słupka, używając oczkowanych śrub. Następnie mocno naciągnij siatkę i przymocuj ją do kolejnego słupka. Jeśli możesz na tym etapie prac skorzystać z pomocy innej osoby – świetnie! Łatwiej będzie Ci uzyskać optymalny naciąg materiału. Montaż siatki ogrodzeniowej do słupków metalowych (lub betonowych) pośrednich wykonaj za pomocą drutu wiązałkowego albo przelotki. Pamiętaj, aby stale kontrolować naciąg siatki i przytwierdzać ją do słupków w 3 miejscach: na górze, na środku oraz nisko, przy gruncie.

Montaż siatki ogrodzeniowej do słupków metalowych

Siatkę możesz przymocować do słupków ogrodzeniowych za pomocą drutu lub przelotki.

 

Montaż słupków ogrodzeniowych z pomocą eksperta

Jeśli nie jesteś pewien swoich możliwości albo nie chcesz samodzielnie wykonywać prac montażowych, zaproś do pomocy profesjonalistów. Wybierz firmę znaną na rynku od lat, której pracownicy to prawdziwi eksperci w swoim fachu. Właśnie takie osoby skupia Betto! Skontaktuj się z nami i przekonaj jak szybko i sprawnie możemy pomóc Ci przy montażu ogrodzenia!