Montaż bramy przesuwnej – krok po kroku

Nazwa

Właściwy montaż bramy przesuwnej zapewnia jej pełną funkcjonalność i daje Ci pewność, że brama będzie dobrze działała. Czy montaż bramy wjazdowej przesuwnej to trudne zadanie? Lepiej zlecić je zewnętrznej firmie czy wykonać samemu? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku!

Montaż bramy przesuwnej – cena pełnej usługi

Zastanawiasz się, ile kosztuje montaż bramy przesuwnej wykonany przez fachowców? Cena uzależniona jest od wielu czynników. Wpływ na nią będzie miało to, jakiego typu bramę wybrałeś, z jakich materiałów została ona wykonana oraz jakie prace należy wykonać, aby ją zamontować. Dla przykładu: samonośna brama przesuwna 4m z montażem obejmującym instalację systemu antywłamaniowego będzie droższa niż większa, ale szynowa brama przesuwna 5m. Montaż takiej bramy, do której nie zamierzasz instalować dodatkowych elementów, zawsze okaże się tańszy.

Najlepszym sposobem określenia kwoty, jaką będziesz musiał zainwestować, jest zebranie ofert od różnych firm i porównanie, ile kosztuje np. instalacja wybranej przez Ciebie bramy przesuwnej z napędem. Cena z montażem może zależeć również od tego, czyje usługi wybierzesz.

Jeśli zastanawiasz się, jakimi cechami powinna charakteryzować się dobra brama przesuwna, koniecznie przeczytaj artykuł Brama przesuwna panelowa, z którą zaoszczędzisz miejsce na działce.

O czym warto wiedzieć i co przygotować przed montażem bramy przesuwnej?

Montaż bramy przesuwnej możesz przeprowadzić samodzielnie albo zlecić zewnętrznej firmie. Fachowcy, którzy na co dzień zajmują się instalowaniem bram, mają ogromną wiedzę i doświadczenie pozwalające im poprawnie wykonać prace. Jeśli więc nie wiesz, na czym polega montaż listwy zębatej do bramy przesuwnej, ani czym charakteryzuje się brama przesuwna bez przeciwwagi – montaż pozostaw profesjonalistom 

Tematy techniczne nie są Ci obce? Brama wjazdowa przesuwna z montażem może więc stanowić dla Ciebie wyzwanie, któremu postanowisz sprostać samodzielnie. Zanim zaczniesz pracę, odpowiednio się przygotuj:

  • Wybierz mechanizm do bramy, który będzie dostosowany do jej typu i Twoich potrzeb.

  • Przygotuj plan całego ogrodzenia. Szczególnie ważne jest określenie, po której stronie będzie furtka – otwierające się skrzydło bramy przesuwnej nie może jej zasłonić!

  • Pamiętaj, aby podczas pracy dokładnie wykonywać wszystkie pomiary. Bez tego trudno będzie Ci przeprowadzić m.in. prawidłowy montaż wózków do bramy przesuwnej.

  • Zaopatrz się w niezbędne narzędzia. Należą do nich: śrubokręty i zestaw kluczy, miarka, wiertarka, poziomice i kotwy chemiczne.

  • Dokładnie zapoznaj się z instrukcją producenta bramy. Znajdziesz w niej wiele ważnych informacji dotyczących wybranej przez Ciebie bramy przesuwnej. Schemat montażu będzie w dużej mierze zależał właśnie od opisów zawartych w takiej instrukcji.

Schemat montażu bramy przesuwnej

Jaki jest schemat montażu bramy przesuwnej? Pierwszym krokiem będzie przygotowanie fundamentów. Ich szerokość i rozstaw określ na podstawie instrukcji od producenta bramy. Głębokość dołków pod fundamenty zależy z kolei od lokalnej głębokości przemarzania gruntu. Przyjmuje się, że dołki powinny być o 10 cm głębsze niż głębokość przemarzania. Do przygotowania fundamentów użyj betonu klasy B25. Kiedy stężeje, zamontuj kotwy chemiczne.

Wybrany przez Ciebie model bramy będzie zaopatrzony w napęd? W takim razie teraz jest odpowiedni czas na montaż automatu do bramy przesuwnej. Przewody umieść w peszlach pomiędzy fundamentem słupa końcowego a słupem głównym. Montaż napędu bramy przesuwnej wykonaj zgodnie z instrukcją producenta.

Jeśli zechcesz, montaż napędu do bramy przesuwnej możesz przeprowadzić również później, już po zakończeniu głównych prac. Pamiętaj jedynie, że takie rozwiązanie ma pewne wady. Montaż silnika do bramy przesuwnej wymaga ukrycia przewodów pod gruntem. Jeśli więc odłożysz prace w czasie, będziesz musiał ponownie przekopywać posesję.

Jak zamontować bramę przesuwną?

Do zamontowania bramy przesuwnej nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi. Wystarczą te, które na pewno masz w przydomowych warsztacie!

 

Instalacja słupów i wózków

Jaki jest kolejny etap montażu bramy przesuwnej (krok po kroku)? Kiedy fundamenty są gotowe i dobrze wypoziomowane, pora na słupy i wózki. Słup prowadzący zainstaluj na kotwach chemicznych – ważne jest dokładne dokręcenie tego elementu. Na kotwach musisz także przymocować wózek. 

Kolejny etap prac to zamocowanie na kotwach słupa końcowego. Kiedy go przeprowadzisz, upewnij się, że słup końcowy i prowadzący są na tym samym poziomie! Dzięki temu uzyskasz poprawnie działającą bramę przesuwną. Montaż dalszych elementów będzie też łatwiejszy.

 

Instalacja skrzydła bramy przesuwnej

Pora na montaż skrzydła bramy. W tym celu wyjmij zaślepkę z rolki podporowej, a następnie zamontuj rolkę na kotwach przymocowanych do tylnego fundamentu. Musisz zrobić to bardzo precyzyjnie: rolka podporowa powinna być przytwierdzona do podstaw prowadnicy oraz ustawiona pod kątem 90° do osi skrzydła bramy. Teraz połóż skrzydło na wózkach i sprawdź, jak się przesuwa. Jeśli to konieczne, wyreguluj geometrię bramy przesuwnej. Instrukcja montażu na tym się kończy! Jeśli wszystko działa poprawnie, przeprowadziłeś udaną instalację bramy!

 

Montaż bramy z doświadczoną firmą

Jaki jest najlepszy sposób montażu bramy przesuwnej? Na czym polega montaż prowadnicy do bramy przesuwnej? Jeśli nie chcesz tracić czasu i szukać odpowiedzi na te i inne, podobne pytania, zleć instalację bramy profesjonalistom. Firma Betto montażem bram zajmuje się już od przeszło 30 lat! Sprawdź ofertę i skontaktuj się z nami – doradzimy Ci najlepsze rozwiązania! Zajmiemy się także sprawnym montażem bramy przesuwnej i ogrodzeniem całej Twojej posesji.