3 sprawdzone sposoby, jak odgrodzić się od sąsiada w bliźniaku lub szeregowcu

Nazwa

Każdy z nas chce mieć we własnym ogrodzie wokół domu chociaż odrobinę prywatności. Nikt nie lubi ciekawskich sąsiadów, zaglądających do naszego ogrodu i kontrolujących nas na każdym kroku. Problem ten dotyczy zwłaszcza domów typu bliźniak oraz szeregowce, w których jesteśmy "bardzo blisko" z sąsiadami. Jak odgrodzić się od nich, żeby ogród nie stracił na swoim wizerunku? Podpowiadamy!

 

Istnieje wiele sposobów na to, by skutecznie odgrodzić się od sąsiadów. Wszystko zależy od tego, ile mamy miejsca na podwórku, jaki rodzaj ogrodzenia chcemy wybrać, w jakim czasie chcemy odgrodzić nasz ogród i oczywiście od tego, ile możemy przeznaczyć na to środków finansowych.

Ogrodzenie boczne a frontowe - co warto wiedzieć? 

Budowa domu nierozerwalnie wiąże się z koniecznością ogrodzenia działki. Spośród rozmaitych tradycyjnych i współczesnych rozwiązań, warto wybrać ogrodzenie trwałe i ładne, nie wymagające skomplikowanej konserwacji oraz dobrze współgrające z otoczeniem. Często bardzo ważny jest aspekt finansowy, ale pamiętajmy, że płot stawia się zazwyczaj raz na kilkadziesiąt lat. Producenci oferują wiele ciekawych propozycji, spośród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Nie zapominajmy, że ogrodzenie nie musi być jednolite. Od frontu często montuje się reprezentacyjne przęsła na podmurówce. Doskonałym rozwiązaniem sa ogrodzenia gabionowe lub eleganckie modele kute. Aby jednak nie było zbyt przytłaczająco - pozostałą część działki okala się np. siatką rozciągniętą na słupkach lub coraz chętniej wybieranym ogrodzeniem panelowym, o ażurowym wyglądzie. 

Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać, aby odgrodzić się od sąsiadów?

Istnieje wiele typów ogrodzeń, które można zastosować w przestrzeni pomiędzy sąsiadami. Co więcej, poszczególne materiały można ze sobą łączyć. Najpopularniejsze są płoty zbudowane z różnego typu przęseł (np. połączenia metalowych, drewnianych). Opiera się je na solidnej podmurówce z cegieł, bloczków lub wylewanej z betonu. Pełne mury - bez ażurowych przęseł czy paneli - wyglądają zbyt ciężko, a wzdłuż szczelnego płotu panuje głęboki cień, co wielu roślinom nie służy. Dlatego kamień, ceramikę czy beton dobrze jest łączyć z lżejszymi elementami.

Płoty drewniane - rozwiązanie idealne do każdej posesji

Ogrodzenia drewniane wykonywane są z gotowych przęseł, paneli lamelowych albo odpowiednio zabezpieczonych bali, desek czy sztachet. Co więcej, przęsła mają rozmaite wzornictwo i wielu zwolenników. Produkowane są ze sztachet prostych bądź profilowanych.

Panele drewniane pełnią raczej funkcję ozdobną - są eleganckie i stylowe. Nie uzyskamy z nich solidnej zapory, mogą natomiast dzielić ogród na strefy, czy też przesłaniać kącik wypoczynkowy. Konstrukcje te bywają pełne lub ażurowe, np. w formie kraty. W marketach budowlanych znajdziemy wiele różnych modeli. Można też zbić z bali lub desek płot w sielskim stylu, choć taki będzie się nadawał raczej na działki wiejskie czy leśne. Jako surowca używa się drewna świerku, sosny, dębu, buka, jesionu, robinii, olszy.

Ogrodzenie metalowe - przęsła ażurowe między sąsiadami

Wiele osób do odgrodzenia się od sąsiadów wybiera ogrodzenie metalowe. Doskonałym rozwiązaniem są ogrodzenia metalowe panelowe, wykonane z ocynkowanej stali, pomalowanej proszkowo.

To stabilne płoty, które można zamontować zarówno na podmurówce, jak i bez niej. Płoty panelowe sa lekkie i bardzo proste w montażu. Mają elegancją, ażurową formę, ale co dla wielu istotne - są tanie.

Ogrodzenie gabionowe - płot, który powoduje wyciszenie

Ogrodzenia gabionowe coraz częściej zyskują na popularności. Mają bardzo unikalną, designerską konstrukcję. Składają się ze stalowych koszy, które wypełnia się, np. otoczakami, kamieniem polnym, kamieniami ozdobnymi, a nawet płukanym szkłem. Takie płoty prezentują się bardzo oryginalnie, a przy tym naturalnie.

Co więcej - ogrodzenie gabionowe stanowi świetną barierę akustyczną. Dzięki nim na posesji jest ciszej. Od frontu można je połączyć np. z przęsłami ażurowymi, bambusowymi lub drewnianymi.