Furtka nowoczesna czy klasyczna? Podpowiadamy

Nazwa

Furtka to obowiązkowy element każdego ogrodzenia. Powinna być nie tylko funkcjonalna, ale też dopasowana do stylu reszty posesji. Zastanawiasz się, jaką wybrać? Co sprawdzi się lepiej: furtka nowoczesna czy klasyczna? Przeczytaj, kiedy dobrze postawić na tradycyjne rozwiązanie, a kiedy lepiej będzie zdecydować się na nowoczesną bramę i furtkę.

Klasyczna czy nowoczesna furtka?

Furtka, choć niewielka, jest istotnym elementem ogrodzenia, ale nie jedynym. Poza nią wybrać musisz również bramę, przęsła ogrodzeniowe, a nierzadko – także bloczki architektoniczne. Wszystkie te elementy powinny być utrzymane w tym samym stylu i dopasowane do stylistyki reszty posesji. Zdecydowałeś się na dom o nowoczesnej bryle? Urządziłeś ogród, w którym przeważają proste, geometryczne formy? W takim razie bardzo prawdopodobne jest, że nowoczesna furtka to dla Ciebie odpowiedni wybór.

A może mieszkasz w rodzinnym domu, którego historia sięga już kilku pokoleń, a w Twoim ogrodzie od lat kwitną te same kwiaty i drzewka owocowe? W takim razie spójny i harmonijny wygląd posesji zapewnisz sobie, dobierając do ogrodzenia klasyczną furtkę.

 

Furtka ogrodzeniowa nowoczesna – żaluzjowa czy klasyczna palisadowa?

Do nowoczesnych ogrodzeń zazwyczaj dobierany jest jeden z dwóch popularnych rodzajów furtek: furtka palisadowa z prześwitami lub żaluzjowa. Obydwie z łatwością dopasujesz do każdego typu ogrodzenia – m.in. panelowego, betonowego czy gabionowego (tj. wykonanego z zasypanych kamieniem koszy gabionowych oraz paneli z nierdzewnej kratki).

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju furtkę wybierzesz, możesz dodać do niej dopasowane maskownice (ukryją zawiasy) i proste, podłużne uchwyty. W ten sposób zadbasz o jeszcze bardziej estetyczny, elegancki wygląd ogrodzenia.

Palisadowa furtka nowoczesna: modne i trwałe rozwiązanie

Furtka palisadowa zazwyczaj wykonana jest ze stalowych lub aluminiowych, poprzecznych profili, pomiędzy którymi pozostaje niewielki prześwit. W ostatnim czasie tego rodzaju nowoczesne furtki cieszą się ogromną popularnością.

Najczęściej wybierana palisadowa furtka nowoczesna składa się z kilku profili o szerokości 120–140 mm, które są utrzymane w kolorze grafitu lub antracytu. Taka kolorystyka sprawia, że furtka świetnie podkreśla nowoczesny lub industrialny charakter posesji.

Jeśli jednak cenisz sobie styl skandynawski i chciałbyś zaakcentować to również w wyglądzie ogrodzenia, możesz postawić na nieco inną palisadową furtkę ogrodzeniową. Nowoczesną konstrukcję urozmaicą wówczas poprzeczne drewniane profile wstawione w miejsce stalowych.

Nowoczesna furtka ogrodzeniowa

Nowoczesna furtka w kolorze antracytu to jeden z najpopularniejszych wyborów.

 

Furtka żaluzjowa – sposób na zachowanie większej prywatności

Podoba Ci się nowoczesna brama i furtka palisadowa, ale chciałbyś zachować więcej prywatności? Rozwiązaniem dla Ciebie będzie wybór furtki żaluzjowej, zaprojektowanej tak, że jej panele nachodzą na siebie. Wybór takiej furtki pozwoli Ci zachować modny, nowoczesny wygląd ogrodzenia. Jednocześnie w pełni zasłonisz to, co znajduje się na terenie posesji.

Jeśli wiesz już, która furtka spełnia wszystkie Twoje oczekiwania, dobierz do niej odpowiednią bramę.

Polecamy artykuł: Brama wjazdowa nowoczesna – dlaczego warto ją wybrać

Kiedy sprawdzi się klasyczna furtka

W niektórych sytuacjach wybór nowoczesnej furtki nie będzie korzystny. Stanie się tak nie tylko wtedy, gdy po prostu bardziej odpowiada Ci styl klasyczny. Furtki nowoczesnej nie warto również dopasowywać do tradycyjnego ogrodzenia – całość przestanie być spójna i harmonijna.

Jeśli więc planujesz wymianę jedynie furtki, a nie całego ogrodzenia, zdecyduj się na jeden z dostępnych rodzajów klasycznych furtek:

  • Najpopularniejsze są klasyczne furtki wykonane z pionowych metalowych prętów. Taka furtka może być bardzo prosta, tradycyjna albo elegancka, ozdobiona kilkoma elementami dekoracyjnymi. Wybór tradycyjnej furtki (oraz całego ogrodzenia) ma jeszcze jedną zaletę – najprostszy model jest niedrogi. Może też z powodzeniem zastępować nowoczesną furtkę – zwłaszcza jeśli w przyszłości będziesz chciał wymienić dotychczasowe ogrodzenie i zamontować np. ogrodzenie gabionowe.
  • Przy klasycznym ogrodzeniu dobrze wygląda również furtka drewniana. Wybierając taki rodzaj furtki, zwróć jednak uwagę na sposób jej wykonania i wykorzystany materiał. Drewno powinno być dobrze wysuszone (najlepiej, gdy jego wilgotność wynosi poniżej 20%) i zaimpregnowane. Wytrzymałość drewnianego ogrodzenia wzmocni też zastosowanie nierdzewnych wkrętów lub sztyftów przy montażu.
  • Klasyczne ogrodzenie możesz także zwieńczyć ozdobną, kutą furtką. Takie rozwiązanie, zależnie od ilości i rodzaju ozdób oraz tego, kto wykona furtkę, może jednak okazać się bardzo kosztowne.

Różnorodność modeli furtek klasycznych sprawia, że z łatwością znajdziesz odpowiednią zarówno do tradycyjnie urządzonej rodzinnej posesji, jak i terenu utrzymanego w rustykalnym czy angielskim stylu.

Klasyczna furtka

Klasyczna furtka z niewielkim zdobieniem wygląda bardzo elegancko.

Dobrej jakości furtki na lata? Sprawdź ofertę Betto!

Wiesz już, jaka furtka (nowoczesna czy klasyczna) lepiej sprawdzi się przy ogrodzeniu wokół Twojej posesji? W takim razie pozostaje Ci znalezienie odpowiedniego modelu: starannie wykonanego z materiałów najwyższej jakości. Postaw na sprawdzone rozwiązania! Skontaktuj się z firmą Betto – producentem ogrodzeń, który od ponad 35 lat dostarcza klientom furtki, bramy i ogrodzenia!