Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? 4 polecane rozwiązania

Nazwa

Podmurówka podtrzymuje ciężar ogrodzenia i sprawia, że staje się ono bardziej stabilne. Czy jednak zawsze jest konieczna? Nie! Bardzo często tylko od Twojej decyzji zależy, czy zdecydujesz się zamontować ogrodzenie z podmurówką, czy bez. Jakie są inne możliwości? Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Poznaj 4 ciekawe rozwiązania!

Kiedy podmurówka jest konieczna?

Betonowa podstawa pod przęsłami płotu zupełnie Ci się nie podoba i najchętniej byś z niej zrezygnował? Zastanawiasz się więc czy zdecydować się na ogrodzenie z siatki z podmurówką, czy bez? Prawdopodobnie będziesz mógł zastąpić tradycyjną podmurówkę jednym z bardziej nowoczesnych rozwiązań.

Istnieją jednak sytuacje, w których rozważania na temat tego, czy postawić ogrodzenie z podmurówką, czy bez tracą na znaczeniu.

Betonowa podstawa ogrodzenia będzie niezbędna, jeśli:

  • Na Twojej posesji lub sąsiadującym z nią terenie dominuje sypki materiał podłoża (np. piasek). Podmurówka może wówczas okazać się niezbędna – zwłaszcza jeśli Twoja działka położna jest niżej niż tereny sąsiadujące. Bez niej ogrodzenie nie będzie miało stabilnej podstawy i może po prostu się przewrócić.
  • Mieszkasz w miejscu, w którym zdarzają się bardzo silne, porywiste wiatry? Również rozważ wzmocnienie ogrodzenia za pomocą podmurówki.
  • Posesje usytuowane na terenach o podwyższonej wilgotności gleby to kolejna grupa, która przy ogradzaniu może wymagać tworzenia podmurówek. W tym przypadku zalecane są one zwłaszcza pod ogrodzenia drewniane – przedłużą żywotność paneli wykonanych z naturalnych materiałów i narażonych na częsty kontakt z wodą.
  • Budowę podmurówki powinieneś wreszcie rozważyć, jeśli zamierzasz hodować niektóre gatunki zwierząt. Będzie ona dodatkową przeszkodą dla lisów czy kun, które mogą próbować zakraść się do Twoich kur i kaczek.
  • Jeśli z kolei Twoim przyjacielem jest jamnik, terier albo inny pies myśliwski przystosowany do wyszukiwania zwierzyny w norach, podmurówka utrudni mu podkopywanie się pod ogrodzenie.

Nie wiesz jak właściwie wykonać podmurówkę? Sprawdź w naszym artykule: Podmurówka pod ogrodzenie – jak ją wykonać?

Szukasz prostych rozwiązań? Zamiast podmurówki wykorzystaj metalowe panele

Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Jedną z najprostszych możliwości jest zastąpienie jej metalowymi panelami ogrodzeniowymi. Takie panele z łatwością dobierzesz do stylu, w którym utrzymana jest Twoja posesja. Szybko zamontujesz je nawet we własnym zakresie! Jeśli zdecydujesz się zamiast podmurówki zastosować metalowe panele, pamiętaj jednak, aby pod słupkami, na których zainstalujesz panele, wykonać solidne fundamenty. Idealnie, jeśli będą one miały ok. 80–140 cm głębokości (wiele zależy od rodzaju gruntu i jego poziomu przemarzania).

Gabiony, czyli nowoczesne zastępstwo dla podmurówki

Chcesz otoczyć posesję ogrodzeniem panelowym? Nie jesteś jednak pewien: ogrodzenie panelowe z podmurówką czy bez? Jeśli lubisz innowacyjne rozwiązania, a Twój podjazd i ogród są urządzone w nowoczesnym stylu, zdecyduj się na gabiony (tj. druciane kosze z wypełnieniem). Połącz je z ogrodzeniem panelowym, umieszczając pod panelami i pomiędzy nimi (zamiast tradycyjnych słupków). Jeśli wykorzystasz gabiony wypełnione kruszywem, uzyskasz najbardziej popularny efekt. Kosze możesz jednak wypełnić również szkłem, drewnem, a nawet... liśćmi!

Jeśli chcesz, ogrodzenie panelowe możesz także całkowicie zastąpić gabionowym – pod ten typ parkanu podmurówki w ogóle się nie stosuje.

Ogrodzenie panelowe z gabionami

Nowoczesna wersja ogrodzenia bez podmurówki: połączenie paneli i gabionów.

 

Bloczki łupane zamiast podmurówki – rozwiązanie dla posesji w klasycznym stylu

Miłośnicy tradycyjnie wyglądających ogrodzeń, którzy nie chcą wykonywać podmurówki, mogą zdecydować się na wykorzystanie bloczków łupanych. Z powodzeniem połączysz je z ogrodzeniem panelowym.

Bloczki łupane wyglądem najczęściej przypominają rozłupane kamienie (stąd też ich nazwa). Na rynku znajdziesz jednak również gładkie egzemplarze, których kolor dobierzesz do barwy reszty płotu lub elewacji budynków na posesji.

Zastanawiasz się jakie przęsła palisadowe będą pasowały do wybranych przez Ciebie bloczków? Ciekawe pomysły znajdziesz w artykule: Rodzaje przęseł ogrodzeniowych palisadowych.

Materiały, którymi zastąpisz podmurówkę, czyli żwirek i kora

Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Może zdecydujesz się na zastosowanie naturalnych materiałów? Dokładnie wyrównaj teren pod ogrodzeniem, a potem wysyp żwirek lub korę! Materiały te będą stanowiły podstawę, na której umieścisz konstrukcję ogrodzenia – np. wykonaną z przęseł panelowych. Takie ogrodzenie będzie prezentowało się bardzo efektownie! Niestety, będzie również wymagało odpowiedniej pielęgnacji. Co pewien czas trzeba sprawdzać jego stan i wyrównywać powierzchnię utworzoną przez żwirek lub korę. Zwykle też po kilku latach naturalne materiały wymagają wymiany.

Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Zapytaj eksperta!

Jak zrobić ogrodzenie z siatki bez podmurówki? Czy stawiać ogrodzenie panelowe z podmurówką, czy bez? Wyczerpującą odpowiedź na te – i wiele innych – pytań uzyskasz od ekspertów marki Betto! Od 1985 r. produkujemy i montujemy ogrodzenia wokół posesji usytuowanych na różnym terenie i utrzymanych w różnym stylu. Skontaktuj się z nami – na pewno pomożemy Ci znaleźć rozwiązanie najlepsze dla Ciebie!