Ogrodzenie pełne – z czego budować? Przegląd rozwiązań

Nazwa

Ogrodzenie to ważny element każdej posesji. Różnorodność rozwiązań w tej dziedzinie odzwierciedla rozmaite potrzeby inwestorów – zarówno pod względem stylistycznym, jak i funkcjonalnym. Niektórzy wolą montować ażurowe przegrody, które nie separują ich od świata zewnętrznego. Dla innych ogrodzenie pełne, które zapewnia prywatność, bezpieczeństwo i spokój to jedyny słuszny wybór. Sprawdź, z czego zbudować pełny płot!

Ogrodzenie pełne – prywatność, bezpieczeństwo i nie tylko

Ogrodzenia pełne to rozwiązanie dla tych, którym zależy na prywatności. Oddzielają one bowiem posesję od świata zewnętrznego, a więc m.in. ciekawskich spojrzeń sąsiadów i przechodniów. Płot pełny daje również większe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ jest solidny i trudniej go pokonać. Ponadto bardzo dobrze izoluje od zewnętrznych hałasów, dlatego sprawdzi się w centrach miast i przy ruchliwych drogach. Jednocześnie ograniczy ilość kurzu i brudu dostającego się na posesję. Może też pomóc w odgrodzeniu się od silnych wiatrów, wpływając na komfort odpoczynku w ogrodzie i łatwość pielęgnacji roślin.

Ogrodzenie pełne może być wykonane w wielu stylach, dzięki czemu jego dopasowanie do bryły domu czy aranżacji ogrodu nie powinno stanowić problemu. Warto również pamiętać, że ogrodzenie nie musi być jednolite na całej długości – front działki można odgrodzić od ulicy pełnymi przęsłami, a pozostałą część wykonać w sposób, który nie ograniczy widoku na okolicę, np. wykorzystując panele ogrodzeniowe. Niektórzy decydują się również na pełne ogrodzenie od sąsiada, zapewniając sobie tym samym większy komfort i prywatność. Z czego je zbudować? Z dostępnymi rozwiązaniami zapoznasz się poniżej.

Ogrodzenie pełne betonowe – ekonomiczne i estetyczne

Zwolennicy solidnych, a jednocześnie ekonomicznych rozwiązań zazwyczaj decydują się na ogrodzenie pełne betonowe. Doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest szczelna i trwała zapora. Przęsła wykonane z betonu są bardzo solidne – wykonuje się je z wysokiej jakości betonu i uzupełnia o zbrojenie. Materiał barwiony jest w masie na dowolny kolor, dzięki czemu płot może prezentować się bardzo atrakcyjnie i korespondować z otoczeniem, w tym np. z elewacją domu. Ponadto takie rozwiązanie pozwala się upewnić, że ogrodzenie betonowe pełne nie zmieni swojego wyglądu nawet po wielu latach.

Warto zdecydować się na ogrodzenie betonowe dwustronne, które prezentuje się równie dobrze od ulicy, co od strony posesji. Konstruuje się je z prefabrykowanych płyt, elementów słupków i daszków, które układa się jak klocki, tworząc aranżację o wymaganych wymiarach. Dzięki temu montaż jest stosunkowo prosty i szybki. Szczelne ogrodzenie z betonu może mieć dowolną fakturę. Najczęściej wykorzystuje się elementy imitujące kamień lub cegłę. Możliwe jest jednak również wykonanie płyt o strukturze zbliżonej do drewnianych desek.

Ogrodzenie z pustaków łupanych – eleganckie i ponadczasowe

Pełne ogrodzenie można również wykonać z tzw. pustaków łupanych. To elementy wykonane z cementu z domieszką granitu przypominające puste w środku klocki, które nadają się do zbudowania dowolnej konstrukcji. Płot łupany jest ceniony nie tylko za solidność, ale również estetykę. Pustaki mogą być wykończone na kilka sposobów, dzięki czemu umożliwiają tworzenie konstrukcji w różnych stylach. Ich faktura przypomina najczęściej naturalny piaskowiec, ale są także dostępne w wariancie gładkim. Są barwione w masie, dzięki temu zachowują estetyczny wygląd przez cały okres użytkowania i to bez większych zabiegów konserwacyjnych. Zaś szeroki wachlarz dostępnych kolorów sprawia, że bez trudu da się z nich stworzyć konstrukcję idealnie wkomponowaną w otoczenie posesji. 

Pełne ogrodzenie z pustaków łupanych imitujących granit - betto.pl

Płot pełny z pustaków łupanych to rozwiązanie przede wszystkim dla miłośników tradycyjnego stylu, ponieważ przypomina klasyczny mur. Dzięki temu jest również ponadczasowe. 

Jeśli maksymalna izolacja od otoczenia nie jest wymagana na całej długości płotu, pustaki można uzupełnić o ażurowe przęsła, wykonując z nich jedynie podmurówkę i słupki. Bardzo podobne do płotów z pustaków łupanych są ogrodzenia śrutowane, które mają delikatnie ziarnistą fakturę. Do wykonywania podobnych ogrodzeń, ale w bardziej nowoczesnym stylu wykorzystuje się zaś bloczki architektoniczne (wykonane z betonu architektonicznego).

Ogrodzenie z gabionów – cicho i nowocześnie

Ogrodzenie z gabionów to oryginalne rozwiązanie, które w ostatnich czasach zyskuje na popularności. Tego typu konstrukcje buduje się ze specjalnych koszy wypełnionych kamieniami. Daje to bardzo ciekawy efekt, a jednocześnie świetną izolację od świata zewnętrznego (w tym hałasów czy zanieczyszczeń). Gabiony bardzo dobrze komponują się z nowoczesną architekturą, a także zielenią, dzięki czemu stanowią świetne uzupełnienie zadbanego ogrodu. Tworzą ogrodzenia szczelne i estetyczne. Są bardzo masywne, ale też doskonale komponują się z ażurowymi elementami. Można je uzupełnić o przęsła z dowolnego materiału.

Ogrodzenie gabionowe połączone z płotem sztachetowym poziomym - betto.pl

Gabiony tworzą bardzo masywne, szczelne bariery. Świetnie prezentują się zarówno solo, jak i w połączeniu z wizualnie lżejszymi przęsłami w dowolnym stylu. Kosze można wypełniać różnorodnym materiałem o dowolnej fakturze i kolorze, co pozwala uzyskać wiele ciekawych rezultatów.

Ogrodzenie pełne panelowe – łatwe w montażu i różnorodne

Ogrodzenie pełne można również skonstruować przy użyciu gotowych paneli. To rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy oczekują dość łatwego i szybkiego montażu, a także dla każdego, kto boi się, że pełny płot okaże się zbyt masywny. Ogrodzenie pełne panelowe może być wykonane w wielu stylach. Doskonale komponuje się z nowoczesną architekturą, jednak niektóre wzory będą idealnie pasować również do tradycyjnych budowli. Panele ogrodzeniowe pełne wykonywane są z różnych materiałów. Możesz się zdecydować m.in. na płot drewniany pełny czy płot metalowy.

Przęsła metalowe doskonale komponują się z nowoczesną architekturą. Cechują się lekkością, a jednocześnie solidnością. Ich montaż jest szybki, a dzięki dokładnemu zabezpieczeniu przed korozją są bardzo trwałe. 

Ogrodzenie drewniane pełne zaś to idealny wybór dla miłośników natury i eleganckiego stylu. Są skonstruowane z myślą o wieloletniej trwałości, a jednocześnie bardzo estetyczne. Przęsła drewniane mogą być pomalowane na dowolny kolor. Doskonale komponują się zarówno z nowoczesną, jak i tradycyjną architekturą posesji i ogrodów.

Ogrodzenie drewniane pełne żaluzjowe – przęsło M3 – betto.pl

Ogrodzenia drewniane żaluzjowe mogą skutecznie zasłonić nieruchomość przed spojrzeniami przechodniów, zachowując przy tym stosunkowo lekki charakter. W zależności od kąta zamocowania drewniane lamele wpuszczą na posesję więcej światła lub całkowicie odgrodzą ją od otoczenia na zewnątrz.
 

Jak wybrać ogrodzenie pełne?

Jakie ogrodzenie pełne wybrać? Wiele zależy od Twojego gustu, a także charakteru całej działki – stylu, w jakim urządzony jest ogród, a także architektury budynku. Do wyboru masz wiele ciekawych rozwiązań – ogrodzenia łupane imitujące kamienne mury, wdzięczne panele drewniane czy też nowoczesne gabiony. 

Jeśli poszukujesz solidnego, doskonale prezentującego się płotu, a jednocześnie fachowej porady i montażu, skontaktuj się z nami. W Betto zapewniamy kompleksową obsługę i szeroki wybór rozwiązań!